Několik let připravovaná akce se povedla a tak se minulý týden mohl Europol pochlubit úspěšným zátahem proti tvůrcům známého ransomwaru Ragnar Locker. Ransomware je speciální druh malwaru, který se používá k vydírání obětí. Škodlivý software jim zašifruje data na disku a zločinci po oběti vyžadují peníze za jejich rozšifrování.
Organizovaná kriminální skupina označovaná podle použitého ransomwaru Ragnar Locker využívala dokonce tzv. dvojího vydírání – požadovala nejen zaplacení výkupného za odblokování systému a rozšifrování dat, ale zároveň i za nezveřejnění ukradených dat.
Mezinárodní operace
Úspěšná operace následovala po komplexním vyšetřování vedeném francouzským národním četnictvem spolu s orgány činnými v trestním řízení z Česka, Německa, Itálie, Japonska, Lotyšska, Nizozemska, Španělska, Švédska, Ukrajiny a Spojených států amerických. Byla aktivně podporována Europolem a Interpolem.
Na zátahu se podíleli i příslušníci Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky (NCTEKK). Hlavní pachatel, který pobýval i v ČR, byl zadržen v Paříži. Na základě evropského vyšetřovacího příkazu byla provedena domovní prohlídka v místě jeho pobytu v Praze. V rámci akce provedené mezi 16. a 20. říjnem byly provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor v Česku, Španělsku a Lotyšsku.
Infrastruktura, kterou ransomwarový gang používal, byla zabavena také v Nizozemsku, Německu a Švédsku, kde byla také zrušena související webová stránka pro prezentaci odcizených dat na Tor serveru.
Co je Ragnar Locker
Ransomware Ragnar Locker byl aktivní už od od prosince 2019. Proslavil útoky na kritickou infrastrukturu po celém světě, naposledy se přihlásil k útokům na portugalského národního dopravce a nemocnici v Izraeli.
Rasnomware se zaměřoval na zařízení s operačním systémem Windows a k získání přístupu do systému obvykle využíval služby, jako je Remote Desktop Protocol. Úroveň nebezpečnosti skupiny Ragnar Locker byla považována za vysokou vzhledem k tomu, že skupina měla sklon útočit na kritickou infrastrukturu.
Vyděrašská skupina Ragnar Locker výslovně varovala své oběti před kontaktováním orgánů činných v trestním řízení a pohrozila, že na své webové stránce "Wall of Shame" zveřejní všechny ukradené údaje poškozených organizací, které by vyhledaly pomoc.
Zdroj: Policie, Europol, Bankinfosecurity