Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Opravdová revoluce v elektronice: firma vyrábí plošné spoje, které se rozpustí ve vodě

Jakub Fišer 04.08.2023

Německý výrobce polovodičů Infineon Technologies oznámil, že pracuje na technologii rozložitelných komponent, které by mohly naplnit eurounijní regulace týkající se ekologie a e-odpadu pro rok 2030. Na poli elektrotechniky se může jedna o skutečně nefalšovanou revoluci.

Kapitoly článku

Revoluce v plošných spojích

Plošný spoj, přesně deska plošných spojů, je základní deska, na kterou se umisťují součástky a ty propojují vodiče. Tyto destičky mají většinou zelenou barvu, vyrábějí se ze sklolaminátu a potírají se měděnou fólií pro lepší vodivost.

Zmíněný německý výrobce začne u svých desek využívat řešení britského start-upu Jiva Materials, který se jmenuje Soluboard. Jde o desku plošných spojů, která je vyrobena z přírodních vláken a bezhalogenového polymeru s o dost nižší uhlíkovou stopou.

Co víc, výzkumníci dokonce přišli na to, že plošný spoj o standardní velikosti se ve sklenici horké vody rozpustí za 6 minut. Při vodě s nižší teplotou je to zhruba několik hodin. Důležité však je, že možnost nepoužitelné zařízení rozpustit zpřístupní snazší recyklaci kovů použitých při skládání součástek.

Rozpustí se ve vodě

„Po rozpuštění nám zůstanou čipy a stopy obvodů, které můžeme odfiltrovat,“ potvrdil profesor Vikram Iyer, jenž na Univerzitě ve Washingtonu vedl tým výzkumníků, kteří polovodiče vyrobené z přírodních materiálů poprvé použili v praxi, když s nimi zkonstruovali plně funkční počítačovou myš. Využitelnost při recyklačním procesu zmiňuje i šéf Jiva Materials, Jonathan Swanston.

V tuto chvíli německý výrobce Infineon Technologies využívá rozložitelné desky od Jiva jako demonstraci budoucích technologií. Interní výzkumné týmy však zjišťují, jak by se daly přírodní součástky nasadit v praxi co nejdříve. Mají totiž o 60 % menší uhlíkovou stopu než běžné plošné spoje – konkrétně dokáží ušetřit 10,5 kilogramu uhlíku a 620 gramů plastu na metr čtvereční desky plošných spojů.

Zdroj: Infineon, Jiva Materials


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud