Generativní umělá inteligence jako ChatGPT od OpenAI a Google Gemini zaznamenaly v poslední době obrovské rozšíření. Chatboti se dají využít i pro neobvyklé, exotické a vtipné dotazy a úkoly.
Hraní hospodského kvízu
![Pub quiz](/sites/default/files/styles/max_650x650/public/2025-02/pubquiz.jpg?itok=mEBB0pPV)
V mnoha českých hospodách se pravidelně konají vědomostní soutěže, tzv. hospodské kvízy. Pro zábavu nebo trénink můžete ChatGPT pokládat pubquizové otázky a nechat si hodnotit vaše odpovědi. Jako výzva stačí zadat "zahraj si se mnou pubquiz". Otázky mají různou úroveň obtížnosti a sahají od "Kolik minut trvá regulérní fotbalový zápas (bez nastavení)?" až po "Kdo získal Oscara za nejlepší film v roce 1994?". To se ale dá všechno přizpůsobit.
Gemini to v zásadě také zvládne, ale někdy vyžaduje špatné odpovědi. Například na svou otázku "Který plyn tvoří největší část zemské atmosféry?" nepřijímá dusík jako odpověď, ale trvá na kyslíku.
Otázky k daňovému přiznání
![Daně ChatGPT](/sites/default/files/styles/max_650x650/public/2025-02/dane.jpg?itok=9fYX_QjJ)
Nechat si pomoci s daňovým přiznáním od generativní UI je dvousečná zbraň. Pokud totiž zahrnete její halucinace, finanční úřad vám to spočítá. Přesto může být při obecných otázkách užitečné požádat o vysvětlení. Například: "Jak se odepisuje drobný hmotný majetek a jaké jsou limity?" Gemini to zodpovídá velmi dobře, odkazuje na aktuální limit 80 000 Kč a vysvětluje, co to drobný hmotný majetek je, a proč může být okamžitý odpis výhodný.
ChatGPT nejdřív v odpovědi chybovat a uvedl, že „U drobného hmotného majetku, jehož cena je nižší než 40 000 Kč, je možné uplatnit možnost přímého zaúčtování do nákladů v okamžiku pořízení.“ Po upozornění, zda není limit 80 000 Kč uvedl: „Máte pravdu, omlouvám se za chybu. Limity pro drobný hmotný majetek byly změněny, a skutečně je to 80 000 Kč (bez DPH), nikoliv 40 000 Kč. Tento limit platí od 1. ledna 2021.“
Shrnutí soudních rozsudků
Soudní rozsudky jsou psány právnickou češtinou a pro běžné smrtelníky jsou často těžko srozumitelné. V rozsudku Ústavního soudu o protihlukové vyhlášce města Chomutova se nachází právní věta "Město překročilo meze své věcné působnosti, neboť předmětem vyhlášky k zabezpečení veřejného pořádku omezením hluku učinilo vztahy, které spadají do oblasti upravené zákony, a dodržování povinností z těchto vztahů vyplývajících je pod dozorem orgánů státní správy." Navíc obsahuje asi 3 000 slov.
ChatGPT dokáže soudní rozsudky stručně shrnout. Užitečné je přitom znát příslušné spisové číslo. Vzorový prompt by mohl vypadat takto: "Shrň Nález ÚS ze dne 05.12.2006". ChatGPT pak srozumitelně vysvětlí základní body. „Ústavní soud zrušil Protihlukovou vyhlášku města Chomutova č. 15/2003, která omezovala hlučnost ve městě, protože město překročilo své pravomoci. Vyhláška regulovala oblasti, které spadají pod jiné zákony, zejména zákon o přestupcích a zákon o ochraně veřejného zdraví, jejichž dodržování je pod dohledem státní správy, nikoliv obcí.“ Gemini to také umí a ještě lépe strukturuje nejdůležitější výroky. Ale ChatGPT dokáže vypátrat i zcela neznámé soudní rozsudky.
Převod textu do Morseovy abecedy
![Morseova abeceda s ChatGPT](/sites/default/files/styles/max_650x650/public/2025-02/morse.jpg?itok=etu90dYo)
Tento úkol nemá žádnou praktickou hodnotu a slouží spíše k pobavení. ChatGPT dokáže převést libovolný text do Morseovy abecedy nebo naopak. Gemini v tomto úkolu selhává. Chcete-li například přepsat první řádky Goethova Fausta. První díl tragédie do Morseova kódu, můžete použít následující prompt: "Uveď první věty Goethova 'Fausta' a převeď je do Morseovy abecedy". ChatGPT následně vyplivne první větu "Ach, s právem, filozofií a medicínou jsem studoval, a také theologií, já pohříchu se prokousal.", následovanou Morseovými znaky začínajícími " .... .- -... . / -. ..- -. / .- -.-. .... -.-.--". Jde o překlad z němčiny. Překlad od Otokara Fischera zní trochu jinak.
Naopak můžete nechat ChatGPT dešifrovat Morseovy znaky ve stylu "Dekóduj následující kód: '.. .... .-. / -. .- .... - / . ..- -.-. .... / .-- .. . -.. . .-. --..-- / ... -.-. .... .-- .- -. -.- . -. -.. . / --. . ... - .- .-.. - . -. -.-.-'". ChatGPT text rozpozná, přeloží do češtiny a poznamená, že se může vztahovat k nějakému literárnímu nebo filozofickému kontextu.
Citáty k vybraným tématům
Někdy může být užitečné mít pro každou příležitost v hlavě vhodný citát. ChatGPT a Gemini mohou osvěžit vaši zásobu citátů. Oběma byl předložen následující prompt: "Můžeš mi předložit slavné citáty na téma nekonečno?" ChatGPT stejně jako k jiným tématům dodává šest až devět citátů. Chatbot Gemini dodal čtyři, včetně Einsteinova "Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist" a přidal nekonečno v různých kontextech. Gemini odpovídá diferencovaněji. Citáty jsou rozděleny podle slavných osobností, filozofie nebo poezie.
Místo hledání citátů k určitým tématům lze také zadat autory citátů: "Uveď 10 citátů od Friedricha Nietzscheho". Výsledky jsou docela rozdílné.
ChatGPT uvádí deset citátů a dodává, že odrážejí Nietzscheho filozofii, která zdůrazňuje individualismus, přetváření lidské podstaty, sílu překonávání těžkostí a hledání smyslu v životě. Gemini naproti tomu nejen uvádí přesné citáty, ale také je interpretuje. K citátu "Bůh je mrtev." píše, že "Tímto výrokem chtěl vyjádřit, že tradiční náboženské koncepty již nejsou schopny uspokojit moderního člověka a že je potřeba hledat nové hodnoty."
Minulost potkává přítomnost
Otázky týkající se historických postav a jak by vnímaly předměty ze současnosti vedou k zajímavým úvahám. Například prompt "Jak by Leonardo da Vinci popsal moderní smartphone, kdyby se mu náhodou dostal do rukou?"
ChatGPT vkládá da Vincimu do úst mimo jiné tato slova: "Předmět tento, plochý a hladký jako deska z nejjemnějšího skla, zrcadlí duše světa. Uvnitř skrývá světlo, obrazy i hlasy, jako by člověk zajal nebeskou sféru a její harmonii v malé krabičce. Dotekem prstu lze rozhýbat stroje i poznání, která daleko přesahují mou dobu." Následuje dokonce odstavec o etických důsledcích: "Snad však tento nástroj bude i zrcadlem, v němž lidstvo spatří svou slabost. Neboť v něm nevidím jen ctnosti, nýbrž i pokušení mysli, jež touží ovládnout vše." A nemusí jít jen tohoto umělce. Například Božena Němcová by podle ChatGPT napsala: „Dostalo se mi do rukou cosi podivuhodného, předmět malý, avšak plný zázraků. V jeho černém lesku vidím své tváře, jako bych hleděla do klidné studánky.“