Přejít k hlavnímu obsahu

Tak toto se Microsoftu s Windows asi nikdy nepodaří: konkurent ze světa Linuxu je opravdu úsporný

Jiří Palyza 06.11.2023
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zatímco systém Windows je neustále objemnější, konkurenci ze světa Linuxu se daří naprostý opak. Z pohledu úspornosti by si z ní Microsoft mohl vzít příklad.

Kapitoly článku

Podobně jako v případě systému Windows vydává Ubuntu velkou aktualizaci své linuxové distribuce obvykle dvakrát ročně. Také je doprovázena mnoha novými funkcemi. Nyní vývojáři uvolnili nejnovější verzi s číselným označením 23.10.

Ubuntu opět zůstalo věrné svým kódovým označením. Nová verze má kreativní přezdívku "Mantic Minotaur". Systém může být zajímavý pro uživatele, kteří vážně přemýšlí o odchodu ze světa Windows v souvislosti s ukončením podpory Windows 10 na podzim 2025. Windows 11 kvůli jejich hardwarovým nárokům nepůjde instalovat na mnoho počítačů, které s desítkami fungují zcela bezproblémově.

Proč se tedy nezkusit zamyslet nad některou s linuxových distribucí?

Ubuntu 23.10: jaké funkce aktualizace systému nabízí?

Pracovní plocha Linuxu Ubuntu 23.10
info ikonka
Zdroj: Ubuntu
Na současné pracovní ploše linuxového systému je kromě nového loga viditelných i několik grafických osvěžení.

Na první pohled není v nejnovější verzi Ubuntu mnoho změn vidět. Skvělé ale je, že standardní verze systému byla výrazně zeštíhlena a přichází se sníženým množstvím nepotřebného softwaru. Windows by si z toho mohl vzít příklad.

Gnome 45: Ubuntu je vybaveno předem instalovaným prostředím Gnome. Jeho číslo verze je 45.

Nové centrum aplikací: Pravděpodobně nejdůležitější novinkou aktualizace je centrum aplikací, které dostalo zcela nový instalátor. Zejména pro uživatele, kteří doposud nemají s Linuxem příliš zkušeností, je mnohem snazší najít nové programy a přidat je do systému.

Aktualizace firmwaru: Doposud vždy pracovala na pozadí, a tím snižovala výkon systému. Ubuntu je nyní štíhlejší a zakázalo spouštění aktualizačního programu z centra aplikací. Aktualizátor se nyní používá pouze tehdy, když jej opravdu potřebujete.

Mohlo by vás zajímat

Jádro 6.5: Nové Ubuntu samozřejmě přichází také s novým jádrem, aktuálně ve verzi 6.5.

Aktualizovaný software: Systém obsahuje aktualizovaný aplikační software, takže všechny potřebné nástroje jsou vybaveny nejnovějšími funkcemi.

Pokud by vás zajímalo více detailních informací o novinkách aktualizace, najdete je přehledně popsané v blogovém příspěvku.

Živý test nebo vyzkoušení ve Virtual Boxu

Ubuntu Firmware updater
info ikonka
Zdroj: Ubuntu
Firmware Updater: nástroj můžete použít pouze když jej potřebujete. Už by neměl systém zbytečně zatěžovat.
Software Updater v Ubuntu 23.10
info ikonka
Zdroj: Ubuntu
Aplikace lze instalovat pomocí zcela nového instalátoru. Zvlášť pro uživatele bez předchozích zkušeností s Linuxem mnohé usnadňuje.

Windows by si z Ubuntu mohl vzít příklad nejen z pohledu nenáročnosti systému a jeho aktuálního zeštíhlení. Zajímavé možnosti nabízí i pro uživatele, kteří si novinku chtějí nejprve osahat. Jde to snadno jak v živém režimu, tak ve VirtualBoxu.

Stačí pouze načíst image systému a zapsat jej spustitelně na USB flash disk. To ve Windows uděláte velmi snadno například pomocí programu Rufus. Pak si můžete Ubuntu vyzkoušet na svém hardwaru v živém režimu, a to aniž byste tím narušili stávající instalaci.

Ubuntu si také můžete nezávazně vyzkoušet ve virtuálním počítači. Ve Windows to jde opět velmi snadno, a to pomocí VirtualBoxu. Tady už ale můžete narazit na výkonové limity,  které jsou závislé na hardwarové výbavě vašeho počítače.

Z hlediska podpory Ubuntu s přehledem přežije Windows 10

Nové Ubuntu přichází s několika skvělými novinkami, které by mnoha stávajícím uživatelům Windows mohly usnadnit rozloučit se s Windows 10 po ukončení jejich podpory.

Mohlo by vás zajímat

V případě Ubuntu si můžete zvolit, zda si instalovat nejnovější verzi nebo se rozhodnout pro variantu LTS (long term support), která je podporována vždy po dobu pěti let. Například Ubuntu 22.04 LTS tak s podporou do roku 2027 snadno přežije Windows 10.

Zdroj: Ubuntu Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme