Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pozor na tuhle aplikaci! Obsahuje nebezpečný virus, možná ji máte v telefonu

Jakub Fišer 24.05.2023

Zabezpečení na straně obchodů s aplikacemi poslední dobou schytává rány ze všech stran. Kyberbezpečnostní experti znovu objevili zákeřnou aplikaci, která prošla kontrolním sítem až do Google Play. Dejte si na ni pozor!

Kapitoly článku

Společnost Eset se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost již řadu let. V posledním průzkumu varuje před aplikací z obchodu Google Play, která obsahovala nebezpečný virus.

Virus v Google Play

Konkrétně jde o aplikaci iRecorder – Screen Recorder, která zdánlivě nabízí to, co slibuje. Uživatelé, kteří hledali aplikaci pro nahrávání obrazovky, tak mohli narazit i na tuto. A rozhodně jich nebylo málo, Google prý eviduje u aplikace až 50 tisíc stažení. Do obchodu Play byla přidána v září 2021.

Aplikace však obsahovala zákeřný malware Ahmyth. Jde o trojského koně, který se specializuje na krádež bankovních a kryptopeněženkových účtů. Umí totiž vysledovat, jaká písmena při zadávání hesel na klávesnici píšete a zapamatovat si je.

V nestřežený okamžik pak útočníci prostřednictvím viru převezmou kontrolu a ovládnou váš bankovní či kryptoměnový účet, a to prakticky bez vašeho vědomí.

Jak se bránit malwaru?

Jak se proti malwarům tohoto typu bránit? Nejúčinnější je samozřejmě dobré dvoufaktorové ověření. Doporučují se také klíčenky přímo v systému, které ukládají hesla a přístupové kódy pod jedním stěžejním heslem. Díky propojení s operačním systémem díky nim ani nemusíte hesla vypisovat, takže vás malware nemůže o heslo obrat.

Pokud zjistíte, že aplikaci iRecorder – Screen Recorder od vývojářů Coffeeholic Dev na svém telefonu máte, okamžitě ji odstraňte. Google prý na doporučení Esetu již aplikaci ze svého obchodu odstranil.

„Je však důležité poznamenat, že aplikaci lze najít i na alternativních a neoficiálních obchodech s aplikacemi. Vývojář iRecorderu poskytuje na Google Play i další aplikace, které však neobsahují škodlivý kód,“ uvádí tiskové oddělení společnosti Eset.

Zdroj: Eset, Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme