V současné době žádá 46 amerických států odvolací soud, aby znovu otevřel antimonopolní žalobu, podanou proti koncernu Meta v roce 2020. Aktivity a chování tehdy ještě Facebooku údajně stále poškozuje ekonomiku a trh. Státy i americká Federální komise pro obchod opět požadují, aby koncern prodal služby Instagram a WhatsApp.
Žaloba na společnost Meta: bude muset prodat své služby Instagram a WhatsApp?
Státy USA vyzývají k obnovení antimonopolního řízení proti koncernu Meta a prodeji jím vlastněných platforem Instagram a WhatsApp. | Zdroj: Georgia de Lotz/Unsplash
Pod palbou kritiky je nejen monopolní postavení, ale také sdílení uživatelských dat mezi jednotlivými platformami koncernu Meta. Ačkoli směrnice o ochraně osobních údajů Facebooku a WhatsAppu stanovuje obecná pravidla výměny informací a používání přidružených aktivit, koncern nadále zdůrazňuje, že k žádnému sdílení nedochází.
Uživatelé se o možném odtržení obou sociálních sítí vyjádřili pozitivně
Zatímco podle newyorské generální prokurátorky, Barbary Underwoodové, se jedná spíš o trestní stíhání, Aaron Panner, expert v oblasti antimonopolního práva, v souvislosti s kauzou Meta zdůrazňuje, že k popsaným činům došlo už před lety. A v té době to nevedlo k žádným antimonopolním obavám.
Mezi uživateli by naopak případné rozdělení Instagramu a WhatsAppu bylo přijato vesměs pozitivně. Mnozí diskutující na Redditu také vyzývali k rozdělení i dalších potenciálních monopolů.