Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Provádějte pravidelně: jednoduchý trik uvolní paměť mobilního telefonu

Josef Mika 14.09.2023
Zdroj: Midjourney

Zejména u levnějších smartphonů se systémem Android dosáhne vnitřní paměť rychle svých limitů. Integrovaná funkce uvolní spoustu paměťového místa jediným kliknutím – ale málokdo ji používá pravidelně. Ukážeme vám, co je třeba udělat.

Kapitoly článku

Chytré telefony jsou dnes vybavovány stále větší pamětí. Pokud však vlastníte levnější mobilní telefon a nevložili jste do něj paměťovou kartu (nebo tuto možnost váš model ani neobsahuje), můžete i v roce 2023 rychle narazit na hranice úložné kapacity. Existují však jednoduché způsoby, jak uvolnit další paměť – tím nejjednodušším je pravděpodobně vyčištění mezipaměti (cache).

Zdá se však, že mnoho uživatelů o této jednoduché možnosti neví. Průzkum amerického technologického portálu Android Authority totiž ukázal, že téměř polovina respondentů tuto možnost uvolnění paměti telefonu nikdy nepoužila. Ukážeme vám, jak vymazat cache aplikací pomocí několika kliknutí.

 

Vymazání cache paměti: jde to jednoduše

Android Nastavení
Jednoduchou cestou v Nastavení se dostanete k informacím, jakou velikost zabírají jednotlivé aplikace.
Zdroj: Android 12

Ukládání do mezipaměti je v zásadě užitečná technologie – aplikace ji používají k ukládání často využívaných dat, například webových stránek. To znamená, že se tato data nemusí pokaždé znovu stahovat. V chytrém telefonu se však časem nahromadí velké množství takových dat. Týká se to zejména aplikací prohlížečů, jako je Chrome nebo Opera, a aplikací sociálních médií, které mají často mezipaměť o velikosti několika GB. Pokud je čas od času odstraníte, uvolní se vám spousta úložného prostoru.

Chcete-li odstranit cache aplikace, jděte na její informační stránku v Nastavení – Aplikace. Tam u každé konkrétní aplikace najdete položku (obvykle „Úložiště a mezipaměť“), která udává, kolik paměti zabírá. Klepněte na ni. Poté uvidíte, jak velká je mezipaměť, a můžete ji jedním kliknutím vyprázdnit.

Mohlo by vás zajímat

Případně pomůže specializovaná aplikace

Těm, kteří to považují za příliš těžkopádné, může pomoci také aplikace, kterou lze použít na jedno kliknutí. Mnoho výrobců zařízení s Androidem poskytuje pro své telefony, tablety a spol. optimalizační aplikace, která často obsahují i čistič mezipaměti. Pomocí takové aplikace můžete vyčistit cache všech nainstalovaných aplikací. Případně můžete použít řešení třetích stran. Jednou z nejoblíbenějších aplikací pro takové čištění je SD Maid – bezplatná aplikace pro Android je dodávána bez reklam a s různými praktickými funkcemi. Můžete ji použít k vyhledání a odstranění nepoužívaných systémových souborů nebo případně využít její zpoplatněnou funkci App Cleaner, která automaticky zkontroluje každou jednotlivou aplikaci, zda neobsahuje nepoužívané soubory. Samozřejmě jsou k dispozici i další aplikace specializované na tyto činnosti, jako je CCleaner nebo AVG Cleaner.

Zdroj: Android Authority.com, Android


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud