Přejít k hlavnímu obsahu

Returnil Virtual System 2010 Home Lux

redakce 14.03.2010

Udělejte ze svého počítače geniální virtuální stroj na experimenty. S tímto programem z Chip DVD 3/10 vám nebude hrozit žádné nebezpečí a můžete pracovat s plným výkonem fyzického stroje!

Virtuální počítač je praktický na pokusy: veškeré provedené změny se do fyzického počítače nijak nepřenesou. Jenže u virtuálních strojů máte většinou značná omezení - omezený výkon systému a grafické karty, problémy s USB a externím hardwarem, zmenšená paměť RAM sdílením, omezený přístup na hardware hostitelského stroje atd. Returnil Virtual System, tyhle problémy nemá, protože přinese výhody virtuálních strojů na skutečný počítač. Jednoduše stisknete tlačítko a od toho okamžiku budou veškeré prováděné změny platné jen do příštího restartu počítače. Můžete jej zavirovat, poškodit systém, experimentovat co hrdlo ráčí a jeden následný restart stačí k tomu, abyste se bezpečně vrátili do původního stavu. Navíc Returnil obsahuje i antivirovou a antimalwarovou ochranu, která počítač neustále chrání jako běžný bezpečnostní program.

Na Chip DVD najdete plnou verzi aplikace Home Lux, která po jednoduché registraci bude fungovat půl roku. Verze Home Lux je druhou nejvyšší verzí z rodiny Returnil Virtual System. Standardně prodávaná licence stojí 4,95 USD na měsíc. O stupeň vybavenější je verze Enterprise Premiere, která navíc nabízí vzdálenou správu aplikace, je určena především do firem. Nižší verze Enterprise Classic neobsahuje funkce antivirové ochrany. Základní verze Home Free je zdarma, ale chybí jí řada důležitých funkcí, jako je třeba Správce souborů (popis funkce je dále v článku), antimalware nebo technická podpora. Verze Home Lux z Chip DVD bude plně funkční po dobu šesti měsíců. Pokud si program necháte první měsíc běžet jako trial, získáte měsíců 7.

Přehledné ovládání: Program je v češtině, nezahltí zbytečně mnoha ikonami.
Přehledné ovládání: Program je v češtině, nezahltí zbytečně mnoha ikonami.

Virtuální disk

Dále doporučujeme vytvořit pomocí programu virtuální disk. K čemu? V případě, že budete vytvářet dokumenty, nahrávat fotografie, dělat jakékoliv změny na počítači a budete mít zapnutý virtuální počítač Returnil, bude vše po restartu pryč. A jistě byste neradi přišli třeba o excelovský sešit, na kterém jste pracovali řadu hodin. Z tohoto důvodu je zde virtuální disk, který slouží jako ochranná bublina: i když bude nastavení systému vráceno zpět, soubory uložené na tomto virtuálním disku se vám neztratí.

Spusťte program a v části Nástroje klikněte na »Definovat nebo importovat«. Program oznámí, že virtuální disk nebyl nalezen. Proto klikněte na tlačítko »Vytvořit«. Otevře se nové okno, ve kterém zadáte parametry disku. Typ souborového formátu ponechte na NTFS, velikost disku zvolte podle svých potřeb. Toto místo bude sebráno z vašeho systémového disku - bude vlastně vytvořen soubor, který se do systému přimontuje jako disk. Dále zvolte písmeno, pod kterým se má disk do systému připojit a potvrďte kliknutím na »OK«. Disk se vytvoří a naformátuje, což může chvíli trvat.

Tyto soubory nevracet

Kromě virtuálního disku můžete také přidat výjimku souborům a adresářům, které budou také v bublině, a změna se jich nedotkne. Pokud sem přidáte například složku »Dokumenty«, můžete mít pokoj od virtuálního disku a

Virtuální disk: Na virtuální disk si ukládejte soubory, o které nechcete přijít.
Virtuální disk: Na virtuální disk si ukládejte soubory, o které nechcete přijít.

nemusíte se bát, že přijdete o úpravy v dokumentech, nebo dokonce o celé dokumenty. Pro přidání výjimek zvolte »Nástroje | Správce souborů« a klikněte na »Zadat seznam«. Pak přijdete soubory či složky, na které nechcete aplikovat návrat do minulosti.

Režim ochrany

Začínáte-li experimentovat s nastavením, instalujete-li nové aplikace, jdete na webové stránky, ze kterých vám hrozí nákaza, je čas aktivovat režim ochrany. Pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu štítu v systémové liště a vyberte »Aktivovat«. Potvrďte aktivaci a počkejte několik sekund, než se systém přepne do režimu ochrany. Od této chvíle budou veškeré změny, které v systému provedete zahozeny. O tom, že je režim ochrany aktivovaný, vás informuje ikona v pravém horním rohu obrazovky - je na ní nápis „ON RETURNIL“. Pokud je zde nápis „OFF RETURNIL“, režim ochrany aktivní není.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Veškeré změny, které nyní v systému provádíte, budou po příštím restartování počítače ztraceny. Týká se to nejen systémových nastavení, ale také veškerých vytvářených dokumentů.

Jediná část, která nebude dotčena, to jsou soubory, které uložíte na virtuální disk, případně které jste přidali jako výjimku ve Správci souborů. Na tuto nástrahu nezapomeňte, vytvořené dokumenty uložené na jiné místo byste po restartu počítače žádným způsobem nemohli dostat zpět.

Antivirová ochrana: Returnil ochrání i před viry a malwarem.
Antivirová ochrana: Returnil ochrání i před viry a malwarem.

Experimentujte a zkoušejte

Pokud máte režim ochrany aktivní, můžete nyní bez obav na počítači pracovat - upravujte nastavení systému, instalujte betaverze aplikací, zkoušejte nové antivirové programy, spouštějte keygeny plné trojských koní - nic z toho nepoškodí váš skutečný systém. Veškeré změny, které nyní provádíte, se ukládají do speciálního adresáře a nijak neovlivňují váš počítač. K tomu, abyste se vrátili zpět k vašemu bezpečnému a odladěnému systému stačí jediné - restartovat počítač.

Antivirová ochrana

Verze Home Lux z Chip DVD je navíc vybavena i ochranou před škůdci. V části »Virus Guard« najdete antivirový program, který se stará o bezpečnost počítače. Při standardní konfiguraci chrání Virus Guard systém i v reálném čase. Pokud máte jiný antivir, nebo o ochranu v reálném čase nestojíte, jednoduše zrušte zatržení u položky »Aktivovat Ochranu před viry v reálném čase«. Také můžete spustit test na vyžádání - k dispozici je rychlé skenování a kompletní skenování. Kompletní skenování zkontroluje všechny soubory v počítači a kromě virů hledá také malware.

Uveřejněno na Chip DVD 3/10.Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud