Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Satelitní vysílání je nejrozšířenějším způsobem příjmu TV v Evropě

redakce 10.04.2012

Společnost SES oznámila výsledky studie Satellite Monitor, ze kterých satelit vychází jako nejvíce rozšířená platforma TV vysílání v Evropě.

Zhruba 84 milionů evropských domácností používá primárně pro příjem televize satelit, což je za poslední 4 roky nárůst o 22 procent. Ve stejném období se téměř 16 milionů domácností odklonilo od terestrického příjmu a přes 2 miliony odpojilo kabel. Oproti tomu využití IPTV – tedy šíření TV po telekomunikačních sítích ve formátu IP – narostlo z téměř nuly na přibližně 16 milionů domácností.

Satelitní vysílání v Evropě

Nejrychleji rostoucí trhy v roce 2011 byla Velká Británie, Německo, Ukrajina, Polsko a Itálie. Jako hlavní důvody rozšíření satelitního příjmu (Direct-to-Home, DTH) studie uvádí nástup formátu High Definition (HD) a digitalizaci televizního vysílání. Míra digitalizace satelitního vysílání totiž dosahuje až 97 procent, oproti 70 procentní digitalizaci terestrického příjmu a 48 procentech v případě kabelové televize.

Studie Satellite Monitor také ukazuje, jak výrazně roste podíl společnosti SES na evropských trzích. Televizní vysílání ze satelitů společnosti SES nyní přijímá přes 142 milionů domácností, což je o celých 25 milionů více, než v roce 2007. Jinými slovy: SES skrze své satelity zajišťuje TV signál pro více než polovinu (57 procent) z téměř 250 miliónu evropských domácností. Navíc z celkového množství 62 miliónů evropských satelitních domácností jich televizní signál prostřednictvím satelitů Astra přijímá celých 73 %.

Astra je na kontinentu také vedoucí HDTV platformou: z celkem 29 milionů domácností přijímajících ze satelitu ve vysokém rozlišení jich 23 milionů přijímá signál ze satelitů Astra. Ze satelitů společnosti SES se v současné době do Evropy šíří přes 270 HD kanálů.


Středoevropský region

Počet domácností v regionu střední a východní Evropy, které TV signál přijímají primárně přes satelit, narostl oproti roku 2010 o téměř 10 % na 12,7 milionů. S podílem 56 % je satelitní vysílání nejrozšířenějším způsobem příjmu DTV v regionu s mírou digitalizace 99 % (CATV 31%, terestrické vysílání 34 %).

Satelitní systém ASTRA v regionu CEE obsluhuje přes 24 milionů domácností, z nichž 6,1 milionů jej přijímá DTH a téměř 18 milionů zprostředkovaně přes kabelové operátory a IPTV. Příjem ze satelitů Astra tedy narostl oproti roku 2010 o téměř 16 %, neboli o 0,8 milionů domácností.

Studie Satellite Monitor je výsledkem každoročního výzkumu v 35 zemích Evropy a Severní Afriky, kterého se v roce 2011 zúčastnilo více než 62.000 respondentů. Zpovídaly je vedoucí instituty veřejného mínění v jednotlivých zemích pod vedením německého ústavu TNS Infratest.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud