Přejít k hlavnímu obsahu

Srovnávací test 60 základních desek pro AMD AM4 a Intel LGA 1700

Michal Bareš 19.05.2022

Pro současnou generaci procesorů od AMD a Intelu uvedli výrobci spoustu nových základních desek. Poradíme vám, kterou zvolit.

Chip 06/2022: Pokud se rozhodnete postavit si doma vlastní stolní počítač, je výběr základní desky zásadní, protože je téměř nemožné ji později dodatečně vybavit nebo upgradovat. Budete-li chtít základní desku s lepší výbavou, nezbude vám než ji vymontovat a vyměnit za jinou. Proto důrazně doporučujeme její výběr důkladně promyslet. Podle toho, k jakým účelům chcete počítač používat, je důležité zvolit typ a množství rozhraní, kterými je deska vybavena. To samé platí pro rychlost sběrnice PCI Express, rychlost a propustnost USB konektorů a síťových adaptérů LAN a Wi-Fi. Dobré je také zvážit, kolik SATA konektorů využijete a jak velkou kapacitu RAM budete potřebovat. 

Abychom vám poskytli co nejlepší přehled, sestavili jsme komplexní seznam nejlepších současných základních desek, rozdělených podle značky podporovanch procesorů. V našich tabulkách najdete porovnání a výčet všech funkcí. Celkem jsme v naší laboratoři přivítali 186 desek, do tištěné verze se nám vešlo 60 nejlepších. 

Nechceme se zabývat otázkou, zda si máte zvolit procesor od AMD nebo od Intelu. Každý, kdo pravidelně sleduje naše srovnávací testy CPU a GPU, ví, že v závislosti na výkonnostní třídě je někdy napřed jeden, jindy druhý výrobce. Až do loňského roku bylo AMD nesporným lídrem, dokud se Intel nevrátil do hry s novými procesory Alder Lake.

Pro tuto novou, dvanáctou generaci procesorů (poznáte ji podle čísla 12 v názvu modelu) byla vytvořena nová patice LGA 1700. Již název napovídá, že Intel zde pro kontaktní plochy procesoru používá 1 700 pinů. Nově už patice a procesor nejsou čtvercové, ale mají tvar obdélníku. Kromě nových desek jsou nutné i nové chladiče (nebo přesněji řečeno úchytné držáky chladičů). Od uvedení nové řady procesorů Intel Alder Lake se na trhu objevila dlouhá řada desek pro patici LGA 1700 od všech pěti hlavních výrobců: ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte a MSI.

U společnosti AMD je výběr ještě větší. Není divu, protože i nejnovější procesory Zen 3 (s kódovým označením „Vermeer“) stále pasují na patici AM4 uvedenou v roce 2017. Příští generace procesorů AMD bude osazena novou paticí AM5 a na trh by měla přijít v druhé polovině roku 2022. U starších desek s paticí AM4 ale doporučujeme dát dobrý pozor. Shodné rozložení a rozměry procesoru a patice ještě neznamená, že jsou kompatibilní i čipová sada a procesor. V případě pochybností se podívejte na seznam kompatibility výrobce základní desky.

Kompletní test s podrobnými výsledkovými tabulkami a našimi doporučeními najdete v Chipu 6/2022.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2022


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud