Nad ním jsou v letošní řadě ještě modely označené 90C a 95C, které jsou dražší a budou disponovat o něco lepší výbavou a špičkovějšími parametry, základní údaje jsou ale podobné. Námi testovaný model měl úhlopříčku 55 palců, ale v nabídce samozřejmě budou větší 65”, 75” a 85” úhlopříčky.
Společné pro naprostou většinu Neo QLED televizorů z letošní řady Samsung je i 4K rozlišení, ale existuje i model QE85QN900C s 8K panelem, ale tomu se budeme věnovat později v samostatné recenzi.
Test 55" televizoru Samsung QE55QN85C, foto: Michal Bareš, Chip
Modely Samsung QE55QN85C mají nabízet většinu funkcí špičkových televizorů za cenu dostupnou ještě i normálním lidem, ale novinka je novinka, a proto je cena 39 990 Kč zatím hodně vysoká. Pro srovnání, loňské modely stejné třídy a úhlopříčky (QE55QN85B) přišly na trh za 37 990 Kč a dnes běžně stojí 19 990 Kč.
V čem je tedy QE55QN85C lepší než předchůdce? Řada věcí je stejných, jako například možnost přehrávat hry ze serveru Xbox bez nutnosti vlastnit hardwarovou konzoli, samozřejmostí je i podpora HDR10 a HDR10+, výkonný obrazový procesor, miniLED podsvícení s lokálním stmíváním a kvalitní ozvučení.
Novinek je ale docela dost, počínaje vylepšenou umělou inteligencí pro upscaling SD a HD obrazu do UHD rozlišení a inovovaným uživatelským rozhraním, přes neurální kvantový procesor až po rychlejší zobrazovací frekvenci ve hrách nebo například integrované podpoře spolupráce s prvky chytré domácnosti kompatibilními se standardem Matter.
Neo QLED panel televizoru Samsung QE55QN85C si výborně poradí i s detaily tmavých scén, foto: Michal Bareš, Chip, snímek ze seriálu Tajná invaze, Disney+
Obraz: vynikající ve tmě i na světle
Nejnovější generace Neo QLED televizorů se opět zlepšila a u špičkových modelů dosahuje v kvalitě podání tmavých scén i na některé OLED televizory, přičemž nabízí vyšší maximální svítivost a i světlé scény lze pohodlně sledovat na přímém slunci.
V případě modelu QE55QN85C jsme ale v tmavých scénách nezaznamenali tak dokonalou černou a tolik tmavých detailů jako u cenově srovnatelných OLED televizorů, ovšem v porovnání s LCD displeji jsou tmavé scény o třídu lepší. Při nočním sledování filmů s temnějšími scénami je rozdíl mezi OLED a novou Neo QLED obrazovkou od Samsungu minimální.
Na výbornou pracuje vylepšení kvality zobrazení při převodu z nižších rozlišení. Ať už za to může výkonný obrazový procesor, nebo neurální jednotka, výsledek je parádní a HD obsah od UHD prakticky nepoznáte, špičkové je i převádění SD zdrojů. Obrazovka QN85C nás dále potěšila širokými zobrazovacími úhly, obraz je skvěle sledovatelný i z ostrých úhlů.
Vynikající je i kvalita světlých scén, i když v Dynamickém režimu si televizor řekne o skoro 100 wattů, foto: Michal Bareš, Chip
Zobrazovací panel má maximální jas přes 1 500 cd/m2 s vynikajícím šachovnicovým kontrastem okolo 230:1. Tato hodnota bohatě stačí na zobrazení HDR obsahu i na přesvícení letního dne. V laboratoři jsme obrazovce naměřili 97% pokrytí barevného prostoru DCI-P3 (HDR). Z hlediska obrazové kvality hodnotíme tento televizor jako výborný.
Lepší uživatelské rozhraní
Uživatelské rozhraní je přehledné a praktické. Jako první je zde pruh s předinstalovanými streamovacími aplikacemi a běžnými oblíbenými servery. Pod hlavním pruhem se nachází posledně přehrávané pořady a doporučené výběry z nabídky streamovacích serverů.
Televizor má miniaturní rámečky a necelé tři centimetry tenké tělo. To je vyrobeno z plastu, podstavec je kovový. Stabilita televizoru je lepší než u předchozích modelů a zařízení se zbytečně nekýve, samozřejmě nechybí možnost instalace na zeď.
V balení je pouze zjednodušený dálkový ovladač, foto: Michal Bareš, Chip
Nastavení a výbava
Proceduru nastavení lze projít buď pomocí chytrého televizoru s aplikací Samsung Smart Things, nebo ručně prostřednictvím dodávaného dálkového ovladače. Instalace pomocí telefonu je sice rychlá, ale po jejím dokončení nám do televizoru nešly stáhnout aplikace, takže jsme si nakonec prošli instalaci manuální, která je sice pomalejší, ale fungovala bezchybně.
Prvotní nastavení televizoru Samsung QE55QN85C lze provést i pomocí chytrého telefonu, foto: Michal Bareš, Chip
S televizorem se dodává jeden miniaturní dálkový ovladač se základními tlačítky, solárně dobíjenou baterií a USB-C konektorem. Nenabízí sice přehršel tlačítek, ale práce s ním je intuitivní a jednoduchá.
Televizor disponuje několika přednastavenými obrazovými režimy (Standardní, Eko, Filmový Dynamický a Filmmaker) a možností automatické úpravy obrazu podle intenzity okolního světla. To je příjemná funkce, ale občas pracuje proti očekávání uživatele, takže jsme ji po čase deaktivovali.
Kromě čtyř HDMI 2.1 konektorů se vzadu na portové liště nachází ještě dva USB konektory, optický audiovýstup, slot pro CI+ karty, LAN zdířka pro připojení do drátové sítě a trojice zdvojených televizních tunerů (DVB-T2/S2/C). Televizor samozřejmě dokáže komunikovat i bezdrátově přes Wi-Fi a Bluetooth a podporuje propojení s mobilním telefonem nebo Apple AirPlay 2.
Portová výbava televizoru Samsung QE55QN85C, foto: Michal Bareš, Chip
Hudbu a video lze přehrávat z USB konektorů, ovšem Samsung stále trvá na tom, že nepodporuje přehrávání titulů komprimovaných do formátu DivX. Argument, že tento formát nenabízí dostatečnou obrazovou kvalitu je úsměvný, zvláště u televizoru s tak dobrým upscalingem. Televizor dále nepodporuje standard Dolby Vision, což je v této cenové kategorii škoda.
Aplikace Xbox umožňuje hraní her bez nutnosti pořízení hardwarové konzole, foto: Michal Bareš, Chip
Hráči budou nadmíru spokojeni
Samsung QN85C je jako stvořený pro hraní her. Displej má 120Hz obnovovací frekvenci s podporou AMD FreeSync Premium Pro a 10ms dobou odezvy, což je mezi televizory skvělá hodnota. 120Hz 4K obraz mohou z Xboxu nebo PlayStationu přenášet čtyři konektory HDMI 2.1, šikovná je automatická detekce herního signálu, po které se TV přepne do herního režimu.
Všechny čtyři HDMI porty podporují přenos videa ve 4K při 120 Hz, jeden navíc ovládá eARC.
Na tomto televizoru mohou hrát hry z nabídky serveru Xbox i uživatelé, kteří nemají vlastní hardwarovou konzoli. Stačí se v aplikaci Xbox přihlásit k účtu Microsoft Game Pass a vybrat některý z podporovaných titulů. Stejně tak se lze pomocí aplikace v televizoru přihlásit k jiným herním platformám, jako je například Twitch. S televizí potom stačí spárovat herní ovladač a můžete hrát. V západním regionu mají tyto televizory předinstalovaný chlíveček “Gaming Box”, ve kterém jsou ikony herních aplikací přehledně sdruženy na jedno místo. Tato položka u televizorů určených pro Český trh není, ale všechny její funkce jsou dostupné přímo přes aplikace jednotlivých herních portálů.
Zvuk se téměř prochází po obrazovce
O zvuk se stará šestice reproduktorů s celkovým výkonem 60 wattů s podporou Dolby Atmos. Kvalita reprodukce je výborná, rozmístění reproduktorů v kombinaci s analýzou promítané scény, umožňuje polohování ohniska zvuku na místo, odkud vizuálně přichází. Funguje to dobře a rozhodně zvyšuje realističnost filmového zážitku.
Spotřeba televizoru záleží na provozovaném režimu obrazu a typu obsahu. V eko režimu se pohybuje při sledování streamovaného SD/HD obsahu okolo 45 wattů, v běžném režimu televizor spotřebuje okolo 75 wattů a v HDR režimu se pohybuje mezi 130 až 150 watty s občasným maximem pod 200 wattů.
Technická data
Obrazovka | 55” / 3 840 x 2 160 bodů / Neo QLED / miniLED |
---|---|
Výbava | 4x HDMI (4x 2.1), 2x USB, eARC, LAN, Wi-Fi 5, HDR 10+, BT 5.2, CI/+, Multi View, 60 W repro, 2x DVB-T2 (HEVC)/S2/C |
Rozměry / hmotnost | 123 x 71 x 2,6 cm / 20 kg |
Pokrytí DCI-P3 (HDR) |
97 % |
Spotřeba (spánek / SD / HDR) | 0,2 W / 45-100 W / 13-200 W |
Cena |
39 990 Kč |
CHIP výborný (1,5) |