Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: TCL 55C635 – hardwarově povedený androidový televizor se skvělým obrazem, software si zaslouží poladit

redakce 15.12.2022

Letošní model cenově dostupného 4K HDR televizoru se systémem Android TV a QLED panelem se z hardwarového hlediska TCL velmi povedl, k plné spokojenosti ale bude potřeba nějaká aktualizace systému stahování aplikací. Za 15 990 Kč ale nabízí výborný obraz i zvuk.

Instalace televizoru je snadná. V podstatě stačí jen přišroubovat nožičky do jedné ze dvou pozic, které umožňují zařízení instalovat i na stolek o délce 60 cm. Nelíbily se nám ale izolepy nalepené po celém obvodu obrazovky na panelu, uživatel je totiž musí strhávat z panelu a snadno jej tak může poškodit. Samotné nastavení by mělo být snadné díky aplikaci Google Home, ve které lze zadat heslo k přístupu na Wi-Fi bez otravného vyplňování pomocí dálkového ovladače, tedy kdyby to fungovalo. Bohužel jsme museli přepnout na ruční nastavení, které nelze dokončit, aniž by si majitel vytvořil účet u TCL a stáhnul do telefonu aplikaci. Vaše televizní zvyky tak bude sledovat nejen Google, ale i TCL.

Ovladače jsou v balení hned dva, oba jsou poměrně velké, ale jeden má méně tlačítek a pro běžné uživatele bude jednodušší. Ovladače mají jiné rozložení než loňské modely, ale dá se na ně rychle zvyknout.

Portová výbava televize je na slušné úrovni. Kromě tří HDMI 2.1 konektorů jsou zde konečně i dva USB porty (3.0 a 2.0). Nechybí možnost připojení do LAN sítě ani analogový a optický audiovýstup. Televizní tunery nejsou zdvojené, ale podporují současné standardy DVB-T2/S2/C. Televizor má předinstalovány všechny světové streamovací služby včetně Disney+, ale když jsme chtěli nainstalovat aplikaci Lepší TV, systém ji nenašel a neustále hlásil, že se něco pokazilo. Nakonec jsme tuto aplikaci museli do TV poslat z Obchodu Play ve smartphonu. Tento problém se prakticky týká jakékoli aplikace, kterou byste museli vyhledávat v Obchodu Play. Vypadá to, že TCL ještě musí systém letošních TV modelů doladit.

tcl-55

| Zdroj: TCL

Z hlediska kvality obrazu a zvuku jsme byli velmi spokojeni. QLED 4K panel má vynikající kontrast a dostatečně zářivé barvy. Jen při večerním sledování je černé pozadí spíše tmavě šedé, ale to je s ohledem na cenu televizoru pochopitelné. Krásnou černou dokáže na QLED panelu zajistit pouze Mini LED nebo Micro LED technologie, která v tomto modelu není. Šedé pozadí lze ale značně vylepšit ručním nastavením obrazu. V továrním stavu je totiž jas obrazovky nastaven na maximum, stačí jej stáhnout na 70 procent a tmavé pozadí již nebude tak svítit. Navíc se trochu sníží spotřeba televizoru, která se v závislosti na zvoleném režimu obrazu pohybuje od cca 45 do 110 W.

Provedení tmavých scén může rovněž pomoci úprava vyvážení černé v podrobném nastavení kvality obrazu. 10bitové Quantum Dot barvy jsou čerstvé a jasné, příznivci přirozeného podání mohou zvolit filmový režim. Upscaling SD a FHD signálu do 4K zvládá procesor velmi dobře, ideální je ale pracovat alespoň s Full HD zdrojem. Díky automatickému rozpoznání připojené konzole nebo kompatibilní grafické karty se umí televizor přepnout do herního režimu se zrychlenou 15ms dobou odezvy, takže se na něm dá i velmi dobře hrát. Vzhledem k pouze 60Hz panelu ale zázraky nečekejte.

Velmi dobrá je i kvalita zvuku dvou 10W dolů směřujících reproduktorů s logem společnosti Onkyo. Zvuk je rovnoměrný, subwoofer zde není, ale hloubky jsou dostatečně důrazné a středy a výšky jasně srozumitelné. K distorzi zvuku nedochází ani při velmi vysoké hlasitosti, která rozhodně překračuje potřeby běžného obývacího pokoje.

Reakce systému jsou o trochu pomalejší než u vlajkových lodí, ale prodleva je sotva půlsekundová a uživatele moc neruší. Oproti loňským modelům se zrychlil start systému. Díky tomu, že televizor pracuje se systémem Android TV 11, jej lze snadno zapojit do systému chytré domácnosti. Spolupráce s USB disky je dobrá, televizor nemá problém číst videa, hudbu i fotografie z 4TB disku.

Technické specifikace:

Obrazovka 55” / 3 840 x 2 160 bodů / QLED
Výbava 3x HDMI 2.1, 2x USB (3.0,2.0), LAN, Wi-Fi, BT, CI/+, DVB-T2/S2/C, Android 11, HDR10+, 20W repro
Spotřeba (spánek / provoz) 0,3 W / 45 W
Cena 15 999 Kč
CHIP výborný (1,6)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme