Když už se to stane, tak to zpravidla stojí za to. Uživatelé si často omylem smažou soubory, mezi kterými mohou být cenné fotky, nebo dokumenty. Zálohování sice bylo v plánu, ale nějak se jej nepodařilo realizovat.
V podobných situacích je dobré sáhnout po nástrojích pro obnovu dat. Z této oblasti je velmi známá a mnohými používaná Recuva. Existuje ale i spousta dalších freewarových programů, které toho umí více. K nim patří například často přehlížený DMDE, který byl nyní uvolněn v nové verzi 4.2.0.
Program se obtížněji ovládá, odměnou je ale celá řada zajímavých možností
Jako první krok, ještě než sáhnete po programu DMDE, přeci jen doporučujeme pokusit se data obnovit pomocí Recuvy. Tato jednička mezi nástroji pro obnovu dat se skutečně velmi snadno ovládá. To je naopak trochu slabina DMDE. Ten sice má více funkcí, ale vývojáři se moc nesnaží o to, aby se snadno používal.
DMDE lze používat jako přenosný program, není nutná jeho instalace. Při spuštění se zeptá, které zařízení chcete analyzovat. Ve většině případů je vhodná volba "fyzická zařízení". DMDE také dokáže smazané soubory obnovit i v případech, kdy už Windows nezobrazuje v Průzkumníku souborů pevný disk nebo SSD.
Jak smazaná data pomocí DMDE zachránit?
Pokud v nabídnutém přehledu vyberete konkrétní zařízení, DMDE načte tabulku oddílů a zobrazí všechny, které se mu podařilo najít. To může být trochu matoucí například v případě, pokud se v zařízení nachází oddíl určený pro obnovu systému (recovery partition). Identifikace úložiště by ale měla být úspěšná podle jeho velikosti a typu souborového systému. Vyberte ho a klikněte na "Otevřít svazek". V levé části by se měla objevit složka "All Found + Reconstruction". Klikněte na ni a potvrďte OK.
Pokud je souborový systém poškozen, vyberte možnost kompletní kontroly v rámci oddílu. Ve složce "Root" můžete prohledávat kompletní obsah paměťového úložiště. Také můžete otevřít vyhledávací okno a zkusit najít konkrétní typy souborů, například JPG nebo PDF. Freeware obnoví až 4000 soborů na adresář. Jednotlivé soubory můžete také obnovit prostřednictvím kontextové nabídky.
Nabídku profesionálních funkcí berte s rezervou
DMDE také obsahuje některé profesionální nástroje, například editor disku. Ten umožňuje přímo upravovat prvky instalovaného paměťového úložiště, například tabulku oddílů nebo zaváděcí sektor.
To je sice dobrá věc, ale je potřeba plánované kroky dobře promyslet. Necitlivým zásahem lze systém zcela zničit. DMDE se pokouší rekonstruovat i systémy RAID. Pokud tedy máte tuto exotičtější konfiguraci, DMDE vám může pomoci při záchraně dat i v takovém případě.
Mohlo by vás zajímat
Největší nevýhodou freewaru DMDE je jeho komplikované ovládání. Jinak nástroj pracuje rychle a důkladně. Pokud vám s obnovou smazaných souborů nepomohou jiné nástroje, stojí za to DMDE vyzkoušet.
U profesionálních funkcí se ale vyplatí velká opatrnost. Při neuváženém nastavení v prostředí editoru disku lze napáchat ještě větší škody. Dělejte tedy jen věci, u kterých si jste jisti, že víte o co jde.
Zdroj: DMDE