Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip pro Windows: čtení QR kódů na PC nebo notebooku

Jiří Palyza 12.03.2021

Různé čtečky QR kódů pro smartphony existují už dlouhou dobu. Oproti tomu počítač je k tomuto účelu používán jen zřídka. Co ale v případě, kdy jsou QR kódy součástí nějakého elektronického dokumentu a vy byste si jej rádi dešifrovali.

Čtení QR kódů na zařízení s Windows

1. Nejprve je potřeba si stáhnout program na čtení QR kódů. Jedním z příkladů může být například CodeTwo QR Code Desktop Reader & Generator.

2. Program si po stažení naistalujte.

3. Zobrazte si dokument, webovou stránku nebo jiný zdroj, odkud si chcete QR kód přečíst a přejděte do okna programu.

4. Klikněte na tlačítko »From screen«, které najdete v liště nabídek v horní části okna programu.

5. Okno programu se v ten okamžik minimalizuje a obrazovka ztmavne. Nyní můžete myší označit QR kód výběrem do rámečku.

6. V okamžiku, kdy uvolníte tlačítko myši po provedeném výběru se znovu otevře okno programu a načte QR kód. Dešifrovaný text se poté zobrazí v textovém poli pod QR kódem.

codetworeader1

| CodeTwo QR Code Desktop Reader & Generator

7. Pokud máte QR kód uložený na disku ve formátu obrázku, můžete k jeho načtení také použít tlačítko »From file«. Poté se provede import obrázku do prostředí programu a přečtení QR kódu.

8. Program umí i QR kód vygererovat ze zadaného textu. Jde to v režimu »Generate mode on«, který si zapnete stejnojmenným tlačítkem. Poté stačí do textového pole ve spodní části okna programu zadat požadovaný text. Při jeho zápisu už můžete sledovat, jak se současně tvoří odpovídající QR kód.

QR kódy ale mohou mít i své stinné stránky

Mít možnost dešifrovat, co se skrývá za QR kódem, je sice praktické, ale nese to s sebou i jistá rizika. Zatím neexistuje způsob, jak QR kódy zamknout heslem. Proto je dobré předtím, než nějaké informace převedete do QR kódu, věnovat pozornost jejich obsahu a komu je předáváte. Naopak při dekódování, například z e-mailů, je dobrá zvýšená obezřetnost v případech, kdy QR kód obsahuje odkaz na nějakou webovou stránku. Může vést ke stažení malwaru nebo jiného typu škodlivého softwaru na vaše zařízení.

Vytváření QR kódů s bohatými možnostmi nastavení

barcodegenerator

| Zdroj: ByteScout BarCode Generator

Širokou podporů různých typů kódů nabízí také freeware ByteScout BarCode Generator. Jeho výhodou je kompatibilita s kancelářskou sadou MS Office a nabízí i možnost vytváření QR kódů. Výsledek lze doladit ručně, změnit barvy nebo jiné vlastnosti finálního vzhledu. Kód lze také exportovat do různých grafických formátů, mezi kterými nechybí PNG, JPG, TIF nebo GIF. Můžete si tak QR kódem vybavit například vlastní vizitku nebo propagační leták.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme