Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tři generace internetových miliardářů: od Billa Gatese k hanbatým modelkám na OnlyFans

Jakub Fišer 08.05.2023

Internet většina z vás vnímá jako místo pro relax, mentální hygienu a zábavu. Již před víc jak 50 lety se však začala rodit první generace tzv. internetových miliardářů, neboli lidí, kteří pohádkově zbohatli díky nově objevenému internetu. Jak šel čas s tímto trendem?

Kapitoly článku

Bill Gates a další

Když se řekne „první internetoví boháči“, většině lidí se vybaví zakladatelé prvních velkých technologických gigantů, kteří možná zpočátku internet jen „okusovali“, později na něm ale maximálně uspěli.

Nad všemi pravděpodobně ční Bill Gates, zakladatel a duchovní otec Microsoftu. Opomenout bychom ale neměli třeba ani zakladatele společnosti Dell Michaela Della, aktuálního ředitele Applu Tima Cooka a duo e-commerce matadorů Jacka Ma (Alibaba Group) a Jeffa Bezose (Amazon).

Internet v plné palbě

V 70. a 80. letech minulého století se začala rodit druhá významná generace internetových miliardářů. Ve zkratce jde o muže a ženy, kteří stojí za úspěšnými čistě internetovými projekty – ať už jde o sociální sítě, logistické firmy, e-commerce a podobně.

Největší osobností této éry je pravděpodobně milovaný i nenáviděný Mark Zuckerberg, zakladatel sociální sítě Facebook a holdingu Meta. Kromě toho si zmínku zaslouží ale i duo zakladatelů Googlu Sergey Brin a Larry Page.

Také v Česku máme celou řadu úspěšných internetových podnikatelů. Za všechny se sluší zmínit Simona Kijonková, zakladatelka logistické firmy Zásilkovna a spolumajitelka globálního dopravního holdingu Packeta. A pak samozřejmě Aleš Zavoral, který vymyslel Alzu, anebo Ivo Lukačovič s vyhledávacím enginem Seznam.

K internetovým miliardářům patří určitě i Elon Musk | Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

K internetovým miliardářům patří určitě i Elon Musk | Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Youtubeři a OnlyFans

Jak ale vypadá současná generace lidí, kteří trefili čistý střed na terči internetu, tedy kteří dokázali uspět v aktuálním stavu, kdy je internet maximálně komercializován? Úspěch už dnes nespočívá ve vybudování velké a fungující firmy – milionářem/miliardářem se může stát člověk jen na sociální síti.

Dokládají to například streameři, youtubeři a v neposlední řade modelky na OnlyFans. Seznam Zprávy uveřejnily seznam 10 nejúspěšnějších youtuberů a influencerů v Česku. Patří sem třeba Filip Zima alias FIZIstyle s ročním příjmem 20 milionů Kč, anebo Štěpán Buchta (Baxtrix) s příjmem až 19 milionů Kč ročně.

Obecně jako nejúspěšnější tvůrce na sítích je však vnímán Vojtěch Fišar, známý spíše jako streamer Agraelus. Ten jen z YouTube každý rok obdrží zhruba 13 milionů Kč, do toho ale prosperuje také na síti Twitch, kam mu sledující posílají hodnotné finanční příspěvky (zhruba půl milionu každý měsíc).

A pak je tu možná trochu stinná stránka vydělávání peněz na internetu – erotická platforma OnlyFans. Největší hvězdou v Česku i ve střední Evropě je v tomto ohledu Valerie Holáková s přezdívkou Xholakys. Za sdílení hanbatých fotografií inkasuje každý měsíc zhruba 125 tisíc dolarů, tedy asi 2,6 milionu korun. To je víc jak 30 milionů každý rok.

Zdroj: Autorský text, Statista, Seznam Zprávy, Kid Ajvn / TikTok


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme