Přejít k hlavnímu obsahu

Úder na solar plexus Microsoftu: uživatelé mají o čem přemýšlet

Jiří Palyza 23.05.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Manjaro Linux jako dokonalá alternativa? Pro ty, kdo zvažují přechod ze světa Windows kvůli hardwarovým nárokům Windows 11, nabízí Manjaro 24.0 přesvědčivé důvody, proč se rozhodnout pro Linux. Zlepšuje funkčnost i uživatelský komfort.

Kapitoly článku

Otočit se k Microsoftu zády: možná to napadlo i vás, když neustále vidíte na obrazovce služby Windows Update svého systému Windows 10, že váš hardware nesplňuje požadavky upgradu na verzi 11. Možností je celá řada. Nabízí se přejít do skvělého ekosystému Apple, což ale s sebou nese nemalé výdaje. Další cestou může být výrazně zeštíhlený ChromeOS, a pak se otevírá svět linuxových distribucí, kde si můžete vybírat z poměrně bohaté nabídky.

Jedna z dlouhodobě nejoblíbenějších distribucí Linuxu, Manjaro, oslovuje jak začátečníky, tak i profesionály. Jejím základem se stal Arch Linux a od roku 2011 se Manjaro vyvíjí v Evropě.

Poskytovatel systému uvolnil jeho nejnovější verzi 24.0, která je také pojmenovaná "Wynsdey". Přináší několik zajímavých novinek. Kromě jader a dalších systémových komponent došlo také k aktualizacím doplňkových programů.

Mohlo by vás zajímat

Pokud nemáte žádné speciální preference pro používaný desktop, je dobré si vyzkoušet Manjaro Xfce, na který se vývoj zaměřuje především. V nejnovější verzi vývojáři kladli důraz hlavně na nové funkce, týkající se správce souborů, vyhledávání a ovládacího centra.

Verze KDE s pracovní plochou Plasma 6 má vydařené grafické rozhraní, které vychází z nové technologie uvnitř. Uživatelé mají k dispozici alespoň částečnou podporu HDR. Některá nastavení se ve verzi 6 mění, ale pokud o novinky nestojíte, můžete se klidně vrátit k předchozímu nastavení. Nicméně vylepšení Plasmy 6 slibují lepší zabezpečení, efektivitu a výkon, a poskytují spolehlivější uživatelské prostředí.

Systém průběžně dostává nové funkce

Manjaro Linux instalovaný s prostředím Plasma
info ikonka
Zdroj: Linux Manjaro / kde.org/plasma-desktop/
V průběhu instalace se můžete setkat s drobnými problémy s ovladači. Plasma Desktop je vhodný pro surfování po webu, online komunikaci, správu souborů, multimédia a částečně i kreativní činnost.

Manjaro se vyvíjí především v Německu, Rakousku a Francii, a je uvolňován systémem Rolling-Release. Uvádění nových funkcí se tak neomezuje pouze na hlavní milníky aktualizací, ale jsou do distribuce začleňovány průběžně.

I přesto se nemusíte obávat nutnosti neustálých updatů, protože se integrovaný správce balíčků o vše stará za vás. Kromě automatické detekce hardwaru instalátor také nabízí integraci ovladačů a kodeků, takže můžete začít ihned pracovat bez nutnosti provádět nějaké větší úpravy a nastavení.

Softwarová výbava na slušné úrovni

Uvítací obrazovka instalovaného systému
info ikonka
Zdroj: Manjaro
Podobně jako i mnoho jiných linuxových distribucí si Manjaro můžete otestovat v prostředí virtuálního stroje.

Softwarové funkce systému jsou působivé a odpovídají tomu, co byste od linuxové distribuce očekávali. Běžný uživatel už nebude potřebovat mnoho dalšího softwaru, ale samozřejmě se vůbec nemusíte držet zkrátka a přidat si libovolný počet nástrojů. Přizpůsobitelnost je obecně jednou ze silných stránek systému Manjaro.

Manjaro je skvělou alternativou pro uživatele, kteří zvažují odchod od Windows a nechtějí se zabývat činností v terminálu nad rámec zadání hesla. Vše ostatní je přístupné formou "ukaž a klikni", takže pokud je toto vaše preference, jste na správné cestě.

Pokud rádi zkoumáte, další zajímavostí podobného střihu je systém Garuda. Ten navíc nabízí celou řadu zajímavých témat, zatímco u Manjaro se ve výchozím nastavení budete muset vypořádat pouze se základními.

Mohlo by vás zajímat

Pokud bychom si zkusili zahrát na advokáta této linuxové distribuce, zde jsou hlavní důvody, proč se pro potenciální přechod od Windows jeví jako zajímavá alternativa:

Přizpůsobení: Linux Manjaro v sestavách Plasma a Xfce nabízí bezkonkurenční možnosti přizpůsobení, které uživatelům umožňuje nastavit si prostředí systému přesně podle vlastních preferencí.

Zabezpečení: Linux je známý svými robustními bezpečnostními funkcemi a ani Manjaro není v této oblasti výjimkou. Nabízí rozšířenou ochranu před škodlivým kódem a dalšími formami ohrožení.

Otevřený zdrojový kód: vstoupit do světa Manjaro znamená podpořit komunitu open source a těžit ze stále se vyvíjejícího ekosystému, který řídí vývojáři.

Mohlo by vás zajímat

Doporučené hardwarové požadavky nejsou nijak přehnané. Systém se spokojí s následující specifikací:

  • dvoujádrový procesor,
  • 30 GB diskové kapacity na paměťovém úložišti,
  • 4 GB operační paměti,
  • internetové připojení.

Zdroj: Manjaro, Beta News, 9to5linux


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme