Přejít k hlavnímu obsahu

USB-PD: Budoucnost technologií nabíjení nositelné techniky

redakce 26.05.2017
info ikonka
Zdroj:

Kromě nejnovější specifikace USB 3.1 uvádějí výrobci elektroniky také konektor USB typu C (ve známější podobě USB-C).

Tento konektor se značně liší od starších konektorů USB a portů, které se používají od 90. let minulého století. USB-C používá jedinečně tvarovaný konektor a port, které nejsou bez převaděče zpětně kompatibilní se staršími protokoly USB. USB-C totiž bylo vytvořeno tak, aby mohlo využívat výhody nových a lepších protokolů, jako je USB-PC, který umožňuje rychle nabíjet celou řadu zařízení a využívá plný potenciál USB-C.

Nabíječky, které podporují USB-PD, nabízejí výstupní výkon až 100 wattů, takže notebooky lze nabíjet prostřednictvím kabelů USB. Zákazníkům a koncovým uživatelům to nepřináší jen pohodlí. Potenciálně to také umožňuje nabíjet notebooky, tablety, mobilní telefony a spotřební elektroniku jedinou nabíječkou vysokou rychlostí.

Přínosy USB-PD

USB-PD nabijí menší zařízení rychleji, takže je mimořádně přínosný pro vlastníky mobilních telefonů. V případě mobilních telefonů je přínos srovnatelný s technologií Quick Charge 2.0 a 3.0. Společnost Belkin zjistila, že telefony aktuální generace se nabijí o 50 procent rychleji než při obvyklém pětiwattovém nabíjení, a to u zařízení podobných Nexus 6P. Na rozdíl od technologie Quick Charge 3.0 společnosti Qualcomm, která také pracuje s konektorem USB-C, dokáže protokol USB-PD bezpečně nabíjet širší škálu zařízení (technologie Quick Charge 3.0 je omezena na produkty s čipovou sadou Snapdragon) a umožňuje připojit více zařízení k jediné nabíječce.

USB-PD dále přináší značné výhody pro budoucí telefony a tablety, které budou klást ještě vyšší nároky na procesor a grafické zpracování. Rychlé nabíjení založené na USB-PD zajistí, že nebude potřeba sedět hodiny denně u nabíječky. Společnost Belkin zjistila, že vysokých 61,8 procent zákazníků by pravděpodobně koupilo nabíječku, která dokáže nabít telefon za několik minut – a to USB-PD umí.

Pro uživatele USB-PD to také znamená, že již s sebou nemusejí nosit více nabíjecích adaptérů pro různá zařízení. Výrobci se zavazují, že USB-PD integrují do budoucích zařízení. Stejnou nabíječku tak lze použít pro telefony, tablety a další zařízení.

Budoucnost nabíjení

Lidé očekávají větší mobilitu počítačů a USB-PD jim ji nabídne. Tento protokol umožňuje přistupovat k výkonnému domácímu příslušenství a využívat jeho výpočetní potenciál mimo domov. Díky USB-PD lze notebooky nebo ultrabooky připojit jediným kabelem USB-C. Kabel USB-C je připojen k dokovací stanici, která poskytuje napájení a připojení pro všechny druhy ostatních zařízení, jako jsou externí pevné disky, reproduktory, tiskárny, myš, klávesnice a monitor.

Přínos si můžeme ukázat na příkladu externího pevného disku, který tradičně vyžaduje připojení dvou kabelů: napájecího a datového. V případě USB-C a Power Delivery potřebujete jen jeden kabel, protože přenos dat i napájení probíhá prostřednictvím stejného připojení.

Tato technologie se rychle rozšiřuje. Podle odvětvového blogu Electronic Design vykazuje USB-C historicky nejrychlejší přijetí ze všech protokolů USB.

Technologie na postupu

Nabíječky USB-PD nejsou pouhými napájecími přístroji – představují také miniaturní počítače. Pokud k nabíječce připojíte zařízení USB-C, bude spojeno se speciálním řadičem v nabíječce. Nabíječky mohou mít mnoho různých nabíjecích „profilů“, které odpovídají různým úrovním napětí zařízení odlišných velikostí, jako je mobilní telefon a notebook. Čipová sada v nabíječce automaticky určí, který profil má použít, a přizpůsobí napětí připojenému zařízení. Počet profilů závisí na zařízení. Některé nabíječky podporují rychlejší nabíjení jen u mobilních telefonů, zatímco počítače a ostatní zařízení nabíjejí pomaleji. Nabíječky USB-PD vyšších kategorií mohou mít až pět různých standardních profilů napájení (nebo i více, pokud výrobci implementují vlastní napěťové profily), které podporují libovolné zařízení, od mobilního telefonu po notebook s vysokým odběrem ze stejné nabíječky.

Kroky novým směrem

Pokud chcete potenciál USB-PD využít naplno, zařízení i nabíječka musejí mít vestavěné čipy řadiče USB-PD a sdílet správná nastavení pro napětí a proud. Ale i když zařízení tento čip nemá, nabíječky Belkin jsou zpětně kompatibilní a podporují nejvyšší proud pro každý profil napětí, takže budou fungovat s maximálním počtem zařízení.

USB-PD přijímá dokonce i společnost Apple, které tradičně používala vlastní kabely a nabíječky. Tento počítačový a mobilní gigant nyní nabízí kabely USB-C/Lightning a podporuje rychlé nabíjení 12,9palcového iPadu Pro prostřednictvím USB-PD (volitelně 14,5 voltů, maximálně 2 ampéry, zatímco ostatní úrovně napětí mohou být podporovány maximálně do 2 ampérů).

Závěrem

Technologie USB-PD stojí na začátku – jak předpokládáme – dlouhé cesty, která nám ulehčí, a hlavně zrychlí, nabíjení našich nositelných zařízení. Dá se tedy říci, že tento kabel spolu s vestavěnou elektronikou je věda, ukazující ale budoucí cestu, kudy se bude nabíjení v blízké budoucnosti ubírat.

Zpracováno na základě podkladů od společnosti Belkin


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme