Přejít k hlavnímu obsahu

Uvázaný robotický pes v galerii vyvolává emoce: je to týrání?

Pavel Trousil 19.02.2025
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Japonský umělec Takayuki Todo vyvolal kontroverzní reakce svou nejnovější instalací „Dynamics of a Dog on a Chain“ (Dynamika psa na řetězu), která je k vidění v tokijské galerii Toda Hall & Conference. Dílo zobrazuje robotického psa připoutaného řetězem ke zdi, který se snaží osvobodit a zaútočit na návštěvníky.

Kapitoly článku

Umělecký záměr a reakce publika

Todo pro instalaci využil dva robotické psy od čínského výrobce Unitree. Zatímco jeden z robotů nehybně leží, druhý se agresivně vrhá směrem k návštěvníkům, kteří jsou v bezpečné vzdálenosti za žlutou páskou s varováním „Nevstupovat“. Řetěz je občas omotán kolem těla robota, což podle umělce „přidává pohybu na různorodosti“ a posiluje dojem stroje jako vystresovaného zvířete.

Tímto dílem jsem chtěl vyvolat v lidech soucit s týranými tvory tím, že týrám robota,“ vysvětlil Todo na sociální síti X. „Měli bychom brát v úvahu psychologii těch, kteří to vnímají jako 'týrání', 'je jim to líto' nebo jim to 'přijde odporné'.“

Mohlo by vás zajímat

Inspirace Big Dog

Todo přiznal, že inspirací pro jeho dílo byl strach, který pocítil, když se poprvé dozvěděl o robopsovi Big Dog od společnosti Boston Dynamics, vyvinutém v roce 2005 pro americkou armádu. „Myslel jsem si, že to bude zbraň, která bude bezhlavě zabíjet lidi,“ řekl umělec. Tato myšlenka se později dostala do širšího povědomí díky epizodě „Metalhead“ seriálu Black Mirror z roku 2017.

Vztah člověka a stroje

Instalace není jen připomínkou bezpečnostních rizik souvisejících s novými technologiemi, jako je umělá inteligence, ale zkoumá také stále komplikovanější vztah mezi lidmi a stroji. Todo se této tematice věnoval už ve svém předchozím díle „SEER“, které představovalo humanoidního robota a zkoumalo, jak lidé mohou navazovat emocionální vztahy se stroji prostřednictvím pohledů a výrazů tváře.

Mohlo by vás zajímat

Reakce na dílo se pohybují od „znepokojivé“ po „děsivé“. Někteří návštěvníci označují instalaci za „drsnou připomínku světa, ve kterém žijeme“ a poznamenávají, že stroje odrážejí lidské utrpení. Jiní vyjadřují lítost nad roboty samotnými, což přesně odpovídá umělcově záměru zkoumat moment, kdy „vnímáme tento člověkem vytvořený předmět jako živou bytost.“

Zdroj: X, X, Cybernews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme