Přejít k hlavnímu obsahu

WhatsAppem se šíří nebezpečí: na zprávy raději nereagujte

Jakub Fišer 13.06.2022
info ikonka
Zdroj:

Aplikace WhatsApp, jakožto nejpoužívanější chatovací služba, je častokrát terčem všemožných podvodníků a šmejdů. A týká se to i posledního nebezpečí, před kterým varoval server _WABetaInfo_ již v druhé polovině dubna.

WhatsApp se chlubí každý měsíc víc jak 2 miliardami aktivních uživatelů. Z velké části je to kvůli tomu, že na WhatsApp se dostanete prakticky jen s telefonním číslem. Nepotřebujete nic jako uživatelské jméno, heslo a tak dále. Stačí vám telefon a číslo. A právě kvůli tomu jsou uživatelé na této síti tak často terčem útočníků.

Útočníci chtějí vaše platební údaje

Před novým typem útoků varuje server WABetaInfo. Může se totiž stát, že vám napíše neznámý kontakt, který se ale vydává za technickou podporu WhatsAppu. Pokusí se z vás vylákat informace ohledně vaši platební karty, případně také speciální bezpečnostní PIN kód pro dvoufázové ověření pro aplikaci WhatsApp.

Když nic netušící oběť údaje předá – samozřejmě v domnění, že jde o člověka přímo z WhatsAppu – dojde zpravidla ke krádeži účtu. Útočník se totiž může zcela legálně dostat k vašemu profilu, změnit vám přístupové údaje, tudíž vy se nedostanete zpět a začne stejným způsobem napadat i vaše kontakty. Kromě toho, že když mu pošlete i údaje k vaší kartě, můžete se rozloučit s úspory.

Jak se podvodům bránit?

WABetaInfo upozorňuje, abyste nikdy nikomu přes WhatsApp nevypisovali tak citlivé údaje, jako je číslo a platnost kreditní či debetní karty, případně vaše rodné číslo, číslo občanského průkazu nebo právě přístupové PIN kódy. Oficiální podpora WhatsAppu se vás na tato data nikdy vyptávat nebude.

Zároveň je důležité dbát i na to, zdali je kontakt, který vám napsal, ověřeným uživatelem. Pakliže má jít o technickou podporu firmy nebo přímo WhatsAppu, samozřejmě by měl obsahovat zelenou fajfku, která znázorňuje bezpečnostní ověření. Značka by vždy měla být umístěna vpravo od profilového obrázku a jména. Pokud je umístěna jinde, kupříkladu přímo v profilovém obrázku, jde o falzifikát a vy byste měli být na pozoru.

Oficiální zastoupení WhatsAppu komentovalo upozornění před tímto podvodem pro server Euronews Next následovně: “Pokud zpráva vypadá podezřele nebo zní příliš dobře na to, aby byla pravdivá, neklikejte na ni, nesdílejte ji a ani ji nepřeposílejte. Když takovou zprávu obdržíte, doporučujeme ji nahlásit, zablokovat odesílatele a zprávu rovnou smazat.”

Zdroj: WABetaInfo, Euronews Next


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme