Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Zásilkovna vs. Balíkovna: srovnání rychlosti, kvality služeb a ceny

Jakub Fišer 10.11.2023
Zdroj: Packeta Group / oficiální press kit

Logistické služby Zásilkovna a Balíkovna v současnosti patří k těm nejoblíbenějším, navíc jsou obě původem české. Představují střet zkostnatělého státního podniku a úspěšného komerčního projektu – Zásilkovna vznikla jako první projekt skupiny Packeta, Balíkovna je zase dcerou České pošty. Služby sice působí na oko podobně, ve skutečnosti však mají několik menších a několik větších rozdílů.

Kapitoly článku

Balíkovna a Zásilkovna – pobočky

Pro mnohé je nejdůležitější rozmanitost sítě poboček. Ať už posíláte něco tetě na druhou stranu republiky, anebo si necháváte poslat něco z e-shopu, jde vám o to, aby vás nikdo neotravoval doma a vy jste si mohli vyzvednutí naplánovat po své ose.

Zde jednoznačně vede Zásilkovna, která nabízí po celém Česku 9 000 partnerských výdejních (a často i podacích) míst. Může to být specializovaný obchod, trafika, nebo třeba večerka. Z toho činí 3 556 vlastních Z-Boxů, tedy samoobslužných výdejních automatů.

Tyto výdejní či podací automaty má také Balíkovna, konkrétně 1 799 kusů. Celkový počet partnerských prodejen Balíkovny činí 7 927. Dlužno však podotknout, že obě firmy spolupracují také s Alzou a pro dodání lze využít i extrémně hustou síť AlzaBoxů.

Mohlo by vás zajímat

Kvalita a rozmanitost služeb

Obě služby spolupracují s e-shopy, umožňují také individuální podání zásilky s dodáním na jinou pobočku, popřípadě rovnou na adresu. Nechybí možnost ověření plnoletosti nebo dobírka. I zde se ale nachází několik menších rozdílů.

Balíkovna se jeví víc univerzálně. Standardní doručení nabízí až do 15 kilogramů, Zásilkovna jen do 5 kilogramů. Dále odpovědnost a dobírka – Balíkovna umožňuje dobírku i ručení až do 50 000 korun, oproti tomu Zásilkovna jen do 5 000 korun.

Také rozměry umí služba České pošty pojmout větší: až 50 × 50 × 50 centimetrů. Na rozdíl od Zásilkovny, která bere standardní zásilku se součtem všech délek 120 centimetrů a nejdelší stranu maximálně 50 centimetrů.

Rychlost doručení

A co rychlost? To je těžká disciplína, žádná z firem totiž na svém webu negarantuje svižnost doručení. Balíkovna se vyhýbá prozradit vůbec dobu doručení, e-shopy však většinou uvádí ve velkých městech „do 24 hodin“.

Stejně neurčitého vyjádření se dopouští Zásilkovna, když tvrdí, že „98 % doručení proběhne do druhého dne“. Důležité je vzít v potaz, že záleží na vytíženosti kurýrů, sezóně a délce, jakou musí řidič se zásilkou urazit.

Zásilkovna cena
Zdroj: Zásilkovna / oficiální ceník
Cena Balíkovny
Zdroj: Česká pošta / oficiální ceník

Cena až na prvním místě

Standardní zásilka vyjde vesměs podobně. Při objednání Zásilkovny z aplikace zaplatíte za základní doručení na pobočku 79 korun (139 korun za nadrozměrnou zásilku). Doručení na adresu je pak ještě o 30 korun dražší a dobírka vyjde na dalších 23 korun. Výhodou Zásilkovny však je, že doručuje i do dalších evropských zemí, a to za relativně malou, párkorunovou přirážku.

Balíkovna nabízí základní doručení za 75 korun (pro registrované uživatele 65 korun), dobírka pak přijde na dalších 19 korun. Nadrozměrné zásilky Balíkovna neřeší, ty si vezme do parády případně bohužel rovnou Česká pošta.

Zdroj: Balíkovna, Zásilkovna, Česká pošta


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud