Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ženy a počítačové hry? Nechutné obtěžování a výhružky zažívají každý den

Jakub Fišer 08.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Hráčská komunita, široce rozkročená mezi různé věkové i sociální skupiny, bývá bohužel velmi často konzervativní. A to do takové míry, že nikterak neuznává ženy či dívky, které se taktéž rozhodnou trávit čas v online světě počítačových her. Třetina hráček údajně zažívá obtěžování naprosto pravidelně.

Kapitoly článku

Ženy ve světě videoher

Podle nového průzkumu britské agentury Bryter je v roce 2024 mezi ženami či dívkami stále oblíbenější kratochvílí hraní videoher. Dokonce 74 % dotazovaných odpovědělo, že hry pro více hráčů hrají alespoň jednou týdně. Ještě větší část z žen v průzkumu odpověděla, že hrají na telefonu (87 %).

Respondentky v průzkumu jasně odpověděly, že jejich nejoblíbenější platformou je konzole Nintendo Switch (46 %) a počítač (45 %). Dále 32–33 % žen hraje na PlayStationu 5 nebo 4 a nejmenší počet dívek si sedá k Xboxu (19–23 %). Mezi nejoblíbenější žánry videoher pak patří akční adventury, simulátory, ale také střílečky a battle-royale.

Právě u posledních dvou žánrů je v kurzu online multiplayer, kde se hráči potkávají a jsou nuceni hrát spolu, nebo proti sobě. Napříč věkovými kategoriemi se mezi nejhranějšími tituly objevuje Minecraft, GTA Online a Fortnite. A průzkum Bryter v tomto ohledu ukazuje i tu nejošklivější stránku online hraní: 81 % mladých žen ve věku 16–24 let poznaly toxické chování svých spoluhráčů.

Mohlo by vás zajímat

Nadávky, výhružky a obtěžování

Studie nabízí v tomto ohledu přímo šokující výsledky: 47 % ženských hráček zažilo nadávky, 36 % byl zaslán nevhodný obsah od jejích spoluhráčů, 34 % zažilo sexuální obtěžování přímo ve hře a 12 % dokonce výhružky znásilněním.

Že je videoherní prostředí pro ženy stále extrémně nepřátelské, dokazují i vyjádření některých respondentek. Na běžné bázi jsou „posílány do kuchyně“, je jim vyhrožováno smrtí či znásilněním a je jim vulgárně nadáváno.

Přestože studie byla vypracována ve Velké Británii a USA na vzorku 1 004 žen, je velmi pravděpodobné, že se s podobným chováním potýkají ženy-hráčky po celém světě, Evropu nebo Česko nevyjímaje. A lichotivá statistika to rozhodně není.

Zdroj: Bryter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme