Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zpracování dokumentů pomocí umělé inteligence

Promotion 05.02.2024
AD
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Jestli je technologie umělé inteligence v něčem opravdu dobrá, pak je to práce s texty a dokumenty.

Kapitoly článku

Technologie umělé inteligence (AI) výrazně usnadňuje práci s dokumenty ve firmách a organizacích, když například sama rozpozná, o jaký dokument se jedná, a přiřadí k němu metadata, která pak použije pro vyhledávání. AI takto rozpozná například faktury (a všechny jejich náležitosti), stejně jako smlouvy a další běžné typy dokumentů a ušetří tak zaměstnancům spoustu práce.

A to samé platí při vyhledávání – AI vyhledává obsah pro konkrétní uživatele a řadí výsledky pomocí algoritmu, který se může lišit podle relevance pro daný účel. Uživateli pak může nabídnout nejlepší možné výsledky v daném kontextu, nebo navrhnout související dokumenty (objednávky a dodací listy k fakturám atd.).

Také AI se musí učit

Přestože se v posledních letech výsledky AI výrazně zlepšily, je důležité si uvědomit, že umělá inteligence není stoprocentní a nemusí mít vždy pravdu. „Problémem je, pokud má AI nesprávné údaje nebo je nesprávně vyškolena. Pak se systém chová nesprávně a je třeba jej přeškolit. Obvykle se to týká dokumentů, které jsou si velmi podobné, nebo se jedná o nové typy dokumentů, se který se systém zatím nesetkal,“ říká Pavol Katrenčík, ITS Portfolio Manager společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech.

AI se obvykle učí sama z dat, která má historicky k dispozici. Jelikož ale firmy chtějí výsledky nasazení AI vidět nejlépe ihned, dodávají společnosti jako Konica Minolta předtrénovaná řešení. Systém je pak na dokumenty, jako jsou faktury, účtenky nebo formuláře, připraven okamžitě a poskytuje očekávané výsledky. „Může se stát, že si AI není jistá a potřebuje pomoc od uživatele. Ten může systém velmi snadno vyškolit na nový obsah. A čím déle se AI učí a čím více dat má k dispozici, tím lepších výsledků dosahuje,“ dodává Katrenčík.

Čeho se ještě dočkáme?

Dodavatelé platforem na zpracování dokumentů usilovně pracují na tom, aby jejich systémy dokázaly rozpoznat nejen textový, ale i vizuální obsah. Díky tomu bude AI schopna porozumět kontextu. Když pak systém vyzvete, aby před schválením smlouvy zkontroloval, zda dokument neobsahuje například smluvní pokuty, měl by to v kontextu zjistit a na případné sankce upozornit.

S porozuměním kontextu souvisí také možnost sumarizace obsahu dokumentů. AI bude schopná generovat stručná shrnutí dlouhých dokumentů, například pro rychlejší rozhodování. Už dnes přitom existují systémy na analýzu obsahu schůzek, po kterých AI shrne výstup do nejdůležitějších bodů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud