Přejít k hlavnímu obsahu

Ban pro TikTok v USA? Prodejte, nebo končíte

Pavel Trousil 25.04.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Tlak ze strany USA na vlastníka Tiktoku se stupňuje. Nový zákon dává společnosti ByteDance 270 dní na jeho prodej - jinak tato aplikace ztratí přístup na americký trh. Jaký bude osud této oblíbené, ale i zatracované aplikace?

Kapitoly článku

Senát Spojených států schválil návrh zákona, který nařizuje majiteli TikToku, společnosti ByteDance, aby ho do 270 dnů prodal, jinak ztratí přístup na americký trh. Sněmovna již návrh zákona schválila a prezident Biden jej podepsal.

Zákon "Protecting Americans From Foreign Adversary Controlled Applications Act" byl schválen jako součást většího návrhu zákona o rozpočtových prostředcích, který poskytuje pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Zákon byl schválen v poměru hlasů 79:18. Biden včera večer vydal prohlášení, v němž uvedl, že zákon o rozpočtových prostředcích podepíše, "jakmile se dostane na můj stůl". Bílý dům oznámil, že zákon podepsal dnes.
 

Mohlo by vás zajímat

Návrh zákona klasifikuje TikTok jako "aplikaci ovládanou zahraničním protivníkem" a dává čínské společnosti ByteDance 270 dní na její prodej jinému subjektu. Biden může tuto lhůtu prodloužit až o 90 dní, pokud bude prodej probíhat.

ByteDance se chce bránit

Společnost ByteDance se bude proti tomuto zákonu bránit u soudu. "Kongres nejedná s cílem potrestat ByteDance, TikTok ani žádnou jinou společnost," uvedla podle agentury Associated Press předsedkyně senátního obchodního výboru Maria Cantwellová (D-Wash). "Kongres jedná proto, aby zabránil zahraničním protivníkům provádět špionáž, sledování, zlovolné operace, poškozovat zranitelné Američany, naše vojáky a vojákyně a zaměstnance americké vlády."
 

Mohlo by vás zajímat

Společnost ByteDance uvedla, že podá žalobu, aby se pokusila zákon zablokovat. "Tento zákon je jasným porušením prvního dodatku k ústavě práv 170 milionů amerických uživatelů TikToku," uvedl údajně Michael Beckerman, vedoucí veřejné politiky TikToku v USA, ve zprávě pro zaměstnance po sobotním hlasování ve Sněmovně reprezentantů. "Budeme i nadále bojovat... Toto je začátek, nikoli konec tohoto dlouhého procesu."

TikTok už je na indexu v mnoha zemích

Mnoho zemí už v minulosti zavedlo nebo ještě zavádí omezení na sociální síť pro sdílení videí TikTok. Důvodem zákazů ze strany vládních úřadů jsou obvykle obavy o národní bezpečnost kvůli možnému přístupu čínské vlády k datům shromažďovaných touto aplikací. Jiné zákazy se odvolávají na bezpečnost dětí a urážlivý obsah, například pornografii.
 

Mohlo by vás zajímat

TikTok je tak zakázán nebo omezen v mnoha afrických zemích (Senegal, Somálsko, Keňa), v asijských (Indie, Arménie, Bangladéš, Vietnam), ale i v Evropě. Například v sousedním Rakousku se spolková vláda na základě doporučení rakouských zpravodajských služeb a několika odborníků z ministerstev rozhodla zakázat soukromé používání a instalaci aplikace TikTok na pracovních zařízeních spolkových zaměstnanců.

V březnu 2023 Francie zakázala všechny "oddychové aplikace", včetně TikToku a dalších, jako je Twitter, Instagram a Netflix, nebo hry, jako je Candy Crush, na telefonech státních zaměstnanců kvůli obavám souvisejícím s nedostatečnými opatřeními pro zabezpečení dat. 

V březnu 2023 vláda Spojeného království oznámila, že TikTok bude zakázán na elektronických zařízeních používaných ministry a dalšími zaměstnanci, a to kvůli obavám o bezpečnost souvisejícím s nakládáním s uživatelskými daty v této aplikaci. Tentýž měsíc BBC všem zaměstnancům oznámila, aby ze svých zařízení odstranili TikTok, pokud aplikaci nepoužívají k pracovním účelům.

Zdroj: Wikipedia, NYT, BBC, White House
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme