Senát Spojených států schválil návrh zákona, který nařizuje majiteli TikToku, společnosti ByteDance, aby ho do 270 dnů prodal, jinak ztratí přístup na americký trh. Sněmovna již návrh zákona schválila a prezident Biden jej podepsal.
Zákon "Protecting Americans From Foreign Adversary Controlled Applications Act" byl schválen jako součást většího návrhu zákona o rozpočtových prostředcích, který poskytuje pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Zákon byl schválen v poměru hlasů 79:18. Biden včera večer vydal prohlášení, v němž uvedl, že zákon o rozpočtových prostředcích podepíše, "jakmile se dostane na můj stůl". Bílý dům oznámil, že zákon podepsal dnes.
Návrh zákona klasifikuje TikTok jako "aplikaci ovládanou zahraničním protivníkem" a dává čínské společnosti ByteDance 270 dní na její prodej jinému subjektu. Biden může tuto lhůtu prodloužit až o 90 dní, pokud bude prodej probíhat.
ByteDance se chce bránit
Společnost ByteDance se bude proti tomuto zákonu bránit u soudu. "Kongres nejedná s cílem potrestat ByteDance, TikTok ani žádnou jinou společnost," uvedla podle agentury Associated Press předsedkyně senátního obchodního výboru Maria Cantwellová (D-Wash). "Kongres jedná proto, aby zabránil zahraničním protivníkům provádět špionáž, sledování, zlovolné operace, poškozovat zranitelné Američany, naše vojáky a vojákyně a zaměstnance americké vlády."
Společnost ByteDance uvedla, že podá žalobu, aby se pokusila zákon zablokovat. "Tento zákon je jasným porušením prvního dodatku k ústavě práv 170 milionů amerických uživatelů TikToku," uvedl údajně Michael Beckerman, vedoucí veřejné politiky TikToku v USA, ve zprávě pro zaměstnance po sobotním hlasování ve Sněmovně reprezentantů. "Budeme i nadále bojovat... Toto je začátek, nikoli konec tohoto dlouhého procesu."
TikTok už je na indexu v mnoha zemích
Mnoho zemí už v minulosti zavedlo nebo ještě zavádí omezení na sociální síť pro sdílení videí TikTok. Důvodem zákazů ze strany vládních úřadů jsou obvykle obavy o národní bezpečnost kvůli možnému přístupu čínské vlády k datům shromažďovaných touto aplikací. Jiné zákazy se odvolávají na bezpečnost dětí a urážlivý obsah, například pornografii.
TikTok je tak zakázán nebo omezen v mnoha afrických zemích (Senegal, Somálsko, Keňa), v asijských (Indie, Arménie, Bangladéš, Vietnam), ale i v Evropě. Například v sousedním Rakousku se spolková vláda na základě doporučení rakouských zpravodajských služeb a několika odborníků z ministerstev rozhodla zakázat soukromé používání a instalaci aplikace TikTok na pracovních zařízeních spolkových zaměstnanců.
V březnu 2023 Francie zakázala všechny "oddychové aplikace", včetně TikToku a dalších, jako je Twitter, Instagram a Netflix, nebo hry, jako je Candy Crush, na telefonech státních zaměstnanců kvůli obavám souvisejícím s nedostatečnými opatřeními pro zabezpečení dat.
V březnu 2023 vláda Spojeného království oznámila, že TikTok bude zakázán na elektronických zařízeních používaných ministry a dalšími zaměstnanci, a to kvůli obavám o bezpečnost souvisejícím s nakládáním s uživatelskými daty v této aplikaci. Tentýž měsíc BBC všem zaměstnancům oznámila, aby ze svých zařízení odstranili TikTok, pokud aplikaci nepoužívají k pracovním účelům.
Zdroj: Wikipedia, NYT, BBC, White House