Přejít k hlavnímu obsahu

Děláte to také? Těchto osmi chyb byste se při používání WhatsApp měli vyvarovat

Jiří Palyza 17.12.2023
info ikonka
Zdroj: Freepik

Komunikátor WhatsApp používá přes dvě miliardy uživatelů. Při posílání zpráv, obrázků nebo jiného typu obsahu je ale dobré se některým zažitým zvyklostem vyhnout. Některé mohou i ohrozit vaši bezpečnost. Které prohřešky to jsou?

Kapitoly článku

Obrovské množství uživatelů smartphonů si jejich každodenní používání jen těžko dokáže bez WhatsAppu představit. Od roku 2009 se tento online komunikátor stal mezi uživateli nesmírně populární. I dnes ale někteří uživatelé dělají v komunikaci jeho prostřednictvím chyby a možná ani netuší, co jimi mohou způsobit.

Připravili jsme souhrn osmi z nich. Pokud i vy patříte k aktivním uživatelům WhatsApp, doporučujeme o nich popřemýšlet.

Zveřejnění odkazu na skupinu WhatsApp na internetu

Smartphone s logem WhatsApp na displeji
info ikonka
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash
Dokonce i zkušení uživatelé komunikátoru WhatsApp se při jeho používání dopouštějí některých chyb.

Jak ukázal jeden z případů z roku 2020, není dobré zveřejňovat odkazy na skupiny WhatsAppu kdekoliv na internetu. Tehdy se stalo to, že některé odkazy na skupiny byly veřejně dostupné a dohledatelné prakticky každému, kdo zadal do internetového vyhledávače správné parametry. Dokonce jste měli možnost se jednoduše ke skupinám připojit a prohlédnout si historii.

Tento případ ukázal, že je naprosto nevhodné veřejné publikování odkazu, a naopak je potřeba pozvánky do skupin posílat přímo zvaným uživatelům. Jedině tak máte zajištěno, že se do skupiny nedostanou žádní nezvaní hosté. Také se vyplatí dobře promyslet, kdo bude mít ve skupině práva správce, a bude tedy moci přidávat uživatele a posílat odkazy.

Pozor na klikání na aktivní odkazy

Na internetu se pohybuje spousta podvodníků a zločinců, kteří chtějí vaše peníze nebo soukromé údaje. Nejinak je tomu i v případě aplikace WhatsApp, a to i kvůli vysoké popularitě komunikátoru. Obzvláště opatrní byste proto měli být, pokud vám chodí podivné odkazy od lidí, kteří se vydávají za vaše známé. Například je poměrně rozšířený způsob podvodu, který se uživatele aplikace WhatsApp snaží oklamat a přesvědčit, že dostávají zprávu od uloženého kontaktu.

Mohlo by vás zajímat

Podvodník poté odešle zprávu s kódem a odkazem prostřednictvím SMS, a přitom se snaží působit dojmem, že jde o informaci přímo od komunikátoru WhatsApp. Pokud na odkaz uživatelé kliknou, podvodníci získávají přístup k jejich účtu. Tyto případy ukazují, že je dobré nevěřit všemu a odkazy pečlivě kontrolovat, i když pocházejí od údajně známých kontaktů ze seznamu WhatsApp.

Pořizování fotek a videí prostřednictvím WhatsApp

Hlavní nevýhoda aplikace WhatsApp je už několik vidět v oblasti fotografií a videí. Komunikátor enormně komprimuje obrazová data, což může vést k neatraktivním výsledkům, zejména pokud má už původní obrázek nízké rozlišení. Obzvlášť nepříjemné je, že vestavěná funkce pro focení v aplikaci WhatsApp komprimuje obrázky přímo a způsobuje, že vypadají hůř než fotky z běžné aplikace fotoaparátu.

Mohlo by vás zajímat

Proto pokud si chcete uchovat fotky například jako vzpomínku na chvíle prožité s rodinou, přáteli nebo z dovolené, je dobré je fotit mimo aplikaci WhatsApp přímo vestavěnými funkcemi ve smartphonu. Pak je teprve odeslat komunikátorem. To se vám vyplatí i v případech, kdy byste si fotky později chtěli třeba i vytisknout.

Snadné přeposílání řetězových dopisů

Ať už jde o údajné epidemické vlny onemocnění, hororové motivy nebo telefonní čísla, jejichž majitelé vás ve finále chtějí jen okrást, mnoho uživatelů už obdrželo takzvané řetězové dopisy, aniž by je rozpoznali. Díky důvěřivému přeposílání se často šokující a dezinformační zprávy v prostředí WhatsAppu šíří velice rychle.

Mohlo by vás zajímat

Někdy se v těchto zprávách skrývají odkazy, které mohou být pro příjemce nebezpečné. Je dobré prozkoumat obsah přijaté zprávy vyhledáním na internetu a v případě sebemenších pochybností ji nepřeposílat ani neklikat na odkazy, které obsahuje. Mimochodem: každý, kdo rozesílá řetězové dopisy, porušuje podmínky služby WhatsApp a riskuje zablokování svého účtu.

Sdílení aktualizací stavu se všemi kontakty

Aktualizace stavu jsou poměrně novou funkcí aplikace WhatsApp. Tato mini videa nebo krátké obrazové zprávy se zobrazují všem kontaktům po dobu 24 hodin. Mnoho lidí je také používá ke sdílení fotek z dovolené nebo k informování svých nejbližších přátel o aktuálním dění. Na co se ale často zapomíná: aktualizace stavu může také vidět každý, kdo si uložil vaše číslo. To je vlastnost, která nemusí být vždy žádoucí.

Mohlo by vás zajímat

Chcete-li tyto aktualizace zobrazit pouze malé skupině vybraných kontaktů, přejděte v Nastavení aplikace WhatsApp do části "Soukromí", a poté u položky "Stav" určete, které kontakty mají vaše aktualizace stavu dostávat, nebo které k nim nemají mít přístup.

Neustálé vytváření nových skupin

Jedna z funkcí aplikace WhatsApp se stala nepříjemnou pouze kvůli uživatelům, kteří ji používají chybně. Skupinové pozvánky jsou bohužel často zneužívány k účelům, ke kterým neslouží. Rozšířeným zlozvykem je, že pro každou pozvánku na večírek nebo jinou plánovanou událost se zakládá nová skupina. Místo toho se dá jednoduše využít funkce "Hromadné zprávy". Umožňuje rozesílat zprávy nebo média více kontaktům najednou. Hromadná zpráva se příjemcům zobrazí jako zpráva v běžném individuálním chatu.

Příjemci také mohou odesílateli hromadné zprávy přímo odpovědět. Jednou z výhod jejího používání je také to, že příjemci nevidí čísla jiných, dosud neznámých uživatelů.

Zobrazování náhledu zpráv na uzamčené obrazovce

Smartphone s logem WhatsApp na displeji
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Ač je vaše komunikace ve WhatsApp nezávadná, ne každý ji musí vidět.

Pokud se této chyby dopustíte, můžete se vystavit trapným situacím. Pomocí nastavení systému můžete zajistit, aby se nové zprávy zobrazovaly i na zamykací obrazovce smartphonu. Pokud se jedná o osobnější zprávy, které vám pak přistanou na obrazovce zrovna ve chvíli, když se vám přes rameno dívá kolega, může to být nepříjemné. Tuto funkci lze také zablokovat nebo zapnout v samotné aplikaci WhatsApp.

Volba rádoby vtipných názvů skupin

WhatsApp před časem názvy skupin prověřil a v mnoha případech smazal nevhodné, násilné nebo rasistické názvy. V té souvislosti také smazal některé účty. Raději tedy volte názvy skupin opatrněji, případně si ověřte, kdo je ve vaší skupině správcem a případně může její název změnit.

Zdroj: The Sun, T3


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme