Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Mohli jste ho mít také: superpočítač se v aukci vydražil za pouhých 480 tisíc dolarů

Pavel Trousil 08.05.2024

Mysleli jste si, že váš notebook rychle ztrácí na hodnotě? Co je to ale v porovnání se superpočítači. Jeden z nich, superpočítač Cheyenne, kdysi jeden z nejrychlejších na světě, se v aukci vydražil jen za 480 tisíc dolarů. Vyvolávací cena byla pouhých 2 500 USD. Pořizovací cena byla přitom astronomická.

Superpočítač Cheyenne patřil kdysi k nejrychlejším systémům na světě. Nyní byl ale prodán v aukci jen za 480 085 dolarů. Během sedmidenní aukce, která skončila 3.5, se o superpočítač ucházelo 27 zájemců. Jeho nový majitel si odveze systém postavený společností SGI se 145 152 procesorovými jádry v 8 064 procesorech Intel Xeon E5-2967v4, více než 313 TB paměti RAM a celou řadou dalších kousků hardwaru rozdělených do 28 racků. Součástí je i systém vodního chlazení.

Cheyenne zahájil provoz v americkém Národním centru pro výzkum atmosféry v roce 2016 a v tom roce se umístil na 21. místě v žebříčku 500 nejlepších superpočítačů. Koncem loňského roku se Cheyenne propadl až na 160. místo - což je stále úctyhodné. 
 

Mohlo by vás zajímat

"Za dobu své existence hrál počítač klíčovou roli v oblasti vzdělávání, podporoval více než 80 univerzitních kurzů a vzdělávacích akcí. Bylo uděleno téměř 1 000 projektů pro začínající postgraduální studenty a postdoktorandy. A co je možná nejvýmluvnější, výzkum podporovaný projektem Cheyenne přinesl více než 4 500 recenzovaných publikací, disertačních a diplomových prací a dalších prací." Počítač obsloužil více než 4 400 uživatelů.

Cheynne měl být původně nahrazen po pěti letech, ale pandemie COVID-19 vážně narušila dodavatelské řetězce a ve své službě tedy zůstal od dva roky déle. Pak ale začaly problémy s chladicím systémem a to zapříčinilo, že 1 procento výpočetních uzlů selhalo, především kvůli chybám ECC v modulech DIMM.
 

Mohlo by vás zajímat

Cheyenne je tedy nyní ve stavu, kdy je třeba vyměnit operační paměť a chladicí systém. A stěhování také nebude jednoduché. "Stěhování tohoto systému vyžaduje zapojení profesionální stěhovací služby," uvedla GSA. "Vzhledem ke své značné hmotnosti vyžadují racky zkušené stěhováky vybavené vhodnými profesionálními ochrannými prostředky, aby byla zajištěna bezpečná manipulace. Kupující přebírá odpovědnost za přemístění racků ze zařízení na nákladní automobily pomocí svého vybavení."

Určitou představu o nákladech na pořízení nového počítače Cheyenne si můžeme udělat, když se podíváme na jeho náhradu. Nedávno byl do provozu uvedený superpočítač Derecho s 19,87 PFLOPS. Derecho, postavený na komponentách od AMD a Nvidia, stál přibližně 35 milionů dolarů.

A jen pro srovnání - v současnosti nejlépe hodnocený superpočítač na světě – Frontier v Oak Ridge National Labs v Tennessee – má teoretický špičkový výkon 1 679,82 petaflops, obsahuje 8 699 904 procesorových jader a spotřebuje 22,7 megawattů energie.

Zdroj: NCAR, NCAR, Wiki, TOP500, ARC, The Register
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud