Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Na extrémní trik podvodníků naletí kdekdo: po telefonu vás vystraší, pak vyluxují konto

Jakub Fišer 04.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Policisté z Moravskoslezského kraje zmapovali extrémně sofistikovaný trik podvodníků-navolávačů. Ti nic netušící oběti zavolají na telefon a představí se jako policisté Europolu. Na tento trik se bohužel nachytal muž z Frýdecko-Místecka, jeho důvěřivost jej stála přes 400 tisíc korun.

Kapitoly článku

Haló, tady Europol

O případu informovali třinečtí policisté, a to na konci dubna. Pracují pouze s jediným hlášením, poškozených však může být mnohem více. Rozhodně se šmejdi pokoušeli vícero lidí alespoň kontaktovat.

Podvod začíná tak, že se vám ozve anglicky hovořící člověk, který se do telefonu představí jako policista Europolu. To je oficiální instituce spadající pod Evropskou unii, která má za úkol potírat organizovaný zločin. Jaká ironie osudu.

Hlas na druhé straně vám oznámí, že evidují pokus o odcizení vaší identity, konkrétně nelegální převody peněz. Aby zvýšil důvěryhodnost, vymyslí si číslo spisu, speciální kód případu i vlastní jméno nebo číslo odznaku.

Mohlo by vás zajímat

Jdou po penězích a osobních dokladech

Důvěřivý člověk je v tu chvíli již chycen do sítě. Podvodníci z lidí vymámí kontaktní údaje, přičemž upozorní, že v rámci speciálních protokolů je nyní potřeba převést prostředky z bankovního účtu na „bezpečné místo“.

Policie dál informuje o průběhu podvodu v konkrétním případu muže z Frýdecko-Místecka: podvodníci po něm chtěli odeslat peníze na bitcoinové peněženky, když se to nedařilo, přemluvili oběť, aby zaslala peníze na účet mimo Evropskou unii.

„Poškozený byl ještě poučen, že může být kontaktován ze své banky s dotazem, zda chce opravdu transakci provést. V případě, že by k tomuto došlo, měl trvat na okamžitém převodu peněz s tím, že se jedná o dar příteli pro nemocného syna, který nutně potřebuje operaci. Během hovoru jej volající požádal ještě o zaslání fotografie jeho dokladů, což muž učinil,“ uvádí policisté.

Poškozený tímto způsobem přišel o více jak 400 tisíc korun, které sám odeslal neznámo kam. Navíc poslal podvodníkům ofocené i své osobní doklady, můžeme tedy hovořit o skutečném možném odcizení jeho identity.

Mohlo by vás zajímat

Policie: Pozor na falešné navolávače

„Buďte při těchto podezřelých telefonátech obezřetní a vše si ověřujte. Nezapomínejte, že pachatelé již umí napodobit telefonní čísla různých institucí, včetně policie. Doporučujeme si toto ověřit tím, že zavěsíte, číslo znovu vyťukáte a zavoláte zpátky.

Také pamatujte, že vás policie či bankovní instituce nebudou telefonicky navádět k převodu peněz z vašeho účtu jinam. Tyto případy a rady se neustále opakují, věnujte jim proto pozornost, ať se nestanete další obětí podvodníků,“ varuje policie.

Zdroj: Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud