Přejít k hlavnímu obsahu

Neradi se rozhodujete? Použijte matematiku – proč byste měli znát pravidlo 37 procent

Jiří Palyza 16.01.2025
info ikonka
Zdroj: Dall-e (vytvořeno pomocí umělé inteligence)

Rozhodování není u mnoha lidí zrovna v oblibě a což teprve, pokud se jedná o závažné životní rozhodnutí. Matematici k tomu ale mají pomůcku a říkají: vždyť je to tak jednoduché, použijte pravidlo 37 procent. Co se za tím skrývá?

Kapitoly článku

Pět možností: ignorujte první dvě

Život před nás klade různé výzvy a často se setkáváme s nutností učinit závažné rozhodnutí. Ať už jde o koupi bytu, výběr spolubydlícího či hledání ideálního partnera pro život, rozhodnutí nebývají jednoduchá. Matematická metoda, známá také jako "Pravidlo 37 %", by nám mohla pomoci vybrat tu nejlepší možnou volbu.

Pravidlo vychází z problému "nejlepší volby", který byl poprvé formulován v roce 1960. Popisuje situaci, kdy zaměstnavatel musí z řady uchazečů vybrat nejlepšího kandidáta na určitou pozici.

Podle tohoto pravidla byste měli prvních 37 % uchazečů odmítnout a to ještě dříve, než se rozhodnete. Po této odmítací fázi pravidlo doporučuje vybrat dalšího nejlepšího uchazeče, který je lepší než všichni ti, které jste viděli předtím. Tato strategie maximalizuje pravděpodobnost výběru nejlepšího uchazeče.

Mohlo by vás zajímat

Pravidlo 37 procent by mělo vést k většímu úspěchu při rozhodování

Navzdory velkému zjednodušení v našem textu se ale jedná o poměrně složitý a těžko uchopitelný problém. Nicméně podle matematika a statistika Thomase Fergusona má pozoruhodně jednoduché řešení. Napsal to v roce 1989.

Pokud tedy čelíte proudu náhodných možností a potřebujete si vybrat to nejlepší, co se vám nabízí, musíte v prvé řadě vše odmítnout. Tedy až do určitého bodu: jakmile ho dosáhnete, prostě přijmete dalšího uchazeče, produkt nebo možnost, která předčí vše, s čím jste se doposud setkali.

Mohlo by vás zajímat

Jenže v této souvislosti se nabízí jednoduchá otázka: jak rozpoznám, že jsem právě tohoto bodu dosáhl?

Pravidlo 37 procent na vás možná příliš dojmu neudělá, pořád je to ale více, než jedna třetina. Teď ale zvažme jinou alternativu: představte si, že se rozhodnete tuto strategii nedodržet. Máte na výběr z 20 uchazečů a budete vybírat čistě náhodně na základě vašich pocitů. Pravděpodobnost, že najdete ideálního kandidáta je pouze 5 %. Pokud ale aplikujete pravidlo 37 %, pravděpodobnost výběru toho pravého se zvýší na úžasných 38,42 %.

Toto pravidlo se však nevztahuje pouze na výběr ideálního kandidáta na obsazení pozice. Matematička Hannah Fry ve své knize Matematika lásky toto pravidlo aplikuje na rozhodování při výběru ideálního partnera. Vysvětluje, že metoda může být úspěšná i při hledání vysněného bytu.

Mohlo by vás zajímat

Opravdu to funguje? Metoda má i svá rizika

Při reálném rozhodování samozřejmě existují omezení. Matematička upozorňuje na skutečnost, že v prvních 37 % vám může uniknout ideální možnost. Přesto tato metoda může být cenným pomocníkem pro každého, kdo se často musí rozhodovat mezi mnoha možnostmi.

A ještě je tady jeden postup k zamyšlení. Pro ty, kdo nepotřebují nutně najít absolutně nejlepší možnost, nabízí pravidlo 37 procent také své výhody.

Pokud vám stačí vědomí, že váš úspěch na výběr ideálního kandidáta je jeden z pouhých pěti procent celku, stačí odmítnout prvních 22 procent uchazečů. Pokud poté sáhnete po prvním, kdo se objeví a je lepší než všichni, které jste potkali předtím, máte jistotu volby v rámci nejlepších pěti procent v působivých 57 % případů.

Zdroj: IFL Science


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme