Pokud máte ještě někde ve sklepě videopřehrávač, může ho zprovoznit, pořídit si nejnovější film ze série Vetřelců a zavzpomínat na devadesátky. Vetřelec: Romulus totiž vyjde 3. prosince jako limitovaná edice na VHS současně s dalšími nosiči. Oznámil to režisér filmu Fede Alvarez.
Retro kousek pro nadšence
"Plně funkční VHS kazeta" má být oslavou 45 let od chvíle, kdy série Alien poprvé dorazila do kin. Kazeta bude mít samozřejmě stylový obal v retro designu. Autorem designu obalu je Matt Furgeson.
Studio 20th Century Studios zatím nezveřejnilo, kolik kopií kazety bude k dispozici, ani cenu tohoto sběratelského předmětu. Toto neobvyklé vydání představuje zajímavý návrat k nostalgickému formátu, který může potěšit jak sběratele, tak fanoušky původní série Vetřelce.
Historie filmové série Vetřelec
Série Vetřelec (Alien) se stala jedním z nejinovativnějších a nejkultovnějších děl v historii kinematografie. Tento mix sci-fi a hororu, který zahrnuje mnoho motivů, od existenciálních otázek až po noční můry spojené s přežitím, vděčí za svůj úspěch skvělému vedení, ikonickým postavám a vizuálně šokujícímu designu.
Příběh začíná v roce 1979, kdy režisér Ridley Scott představil světu první díl. Děj se soustředí na kosmickou loď Nostromo, jejíž posádka objeví tajemnou mimozemskou loď na odlehlé planetě. Po prozkoumání nalezeného vajíčka je jeden z členů posádky napaden parazitem, což odstartuje sérii událostí vedoucích ke konfrontaci s mimozemskou entitou známou jako Vetřelec.
Hlavní postava Ripleyová, ztvárněná Sigourney Weaver, se okamžitě stala ikonou silné ženské hrdinky v žánru sci-fi. Film si získal uznání za svůj temný, klaustrofobický tón a děsivý design Vetřelce od surrealistického švýcarského umělce H. R. Gigera, který se inspiroval biomechanikou a sexualitou.
Pokračování, nazvané Vetřelci (Aliens), se objevilo v roce 1986 a přineslo zcela nový přístup. Pod vedením režiséra Jamese Camerona film přešel od čistého hororu k intenzivnímu akčnímu filmu. Ripleyová, která přežila události z prvního dílu, je znovu povolána, aby pomohla vojenské jednotce na planetě LV-426, kde se Vetřelci množí a stávají hrozbou pro kolonisty.
Vetřelci sklidili obrovský úspěch a upevnili sérii jako fenomén. Cameron vytvořil napětí a akci, které pozvedly původní hororový koncept na novou úroveň.
Třetí díl, který režíroval začínající David Fincher, je známý svou problematickou produkcí, což ovlivnilo i finální výsledek. Přestože má Vetřelec 3 temnou a nihilistickou atmosféru, kterou si mnoho fanoušků oblíbilo, film se setkal s rozporuplnými ohlasy.
Ripleyová havaruje na vězeňské planetě, kde není žádné zbraně ani technologie. Vězni se musí bránit další invazi Vetřelce. Ripleyová také zjistí, že nese Vetřelečí embryo, což přináší do příběhu hlubší tragédii. Fincherův film vrátil sérii k ponurému tónu, ale jeho stylizace a nekompromisní zakončení neuspokojily každého fanouška.
Mohlo by vás zajímat
Čtvrtý díl, Vetřelec: Vzkříšení, přišel v roce 1997 a přinesl experimentální přístup pod vedením francouzského režiséra Jean-Pierre Jeuneta. Ripleyová je zde oživena pomocí klonování poté, co zemřela na konci třetího filmu. Její postava nyní obsahuje genetický materiál Vetřelce, což jí dává nové schopnosti a komplexnější vztah s mimozemšťany.
Tento díl opět rozdělil fanoušky, protože jeho vizuální styl a příběh, plný bizarních nápadů a temného humoru, byly výrazně odlišné od předchozích filmů. Přesto se stal zajímavým zkoumáním dalšího směru, jakým by se mohla série vydat.
Po čtvrtém díle přišla série crossoverů mezi dvěma slavnými sci-fi monstry: Vetřelcem a Predátorem. Tyto filmy, i když komerčně úspěšné, nesplnily očekávání fanoušků ani kritiků, přičemž byly kritizovány za slabší scénář a méně inovativní přístup.
Po sérii crossoverů se Ridley Scott vrátil k režii série s ambicí prozkoumat původ Vetřelců. Film Prometheus byl uveden v roce 2012 a nabídl nový pohled na svět Vetřelce, zaměřený na lidskou touhu po poznání a stvoření. Namísto klasického hororu se film věnoval filosofickým otázkám, přičemž Vetřelec sám zůstal v pozadí.
Mohlo by vás zajímat
Alien: Covenant z roku 2017 se pokusil vrátit k hororovým kořenům, když kombinoval tematiku Promethea s napětím známým z prvního filmu. Vytvořil směr, kde se příběh prequely snaží vysvětlit, jak došlo ke vzniku Vetřelců, a současně rozvíjel otázky ohledně stvoření, umělé inteligence a boha.
Vetřelec: Romulus, devátý film slavné sci-fi hororové série, režíroval Fede Alvarez a do českých kin se dostal letos v srpnu. Film je zasazen mezi původního Vetřelce (1979) a Vetřelce (1986) a vrací se k atmosféře klaustrofobického hororu. Příběh sleduje skupinu mladých kolonistů, kteří během prohledávání opuštěné vesmírné stanice narazí na vetřelce, čímž se ocitají v boji o holý život v hlubokém vesmíru.
Vetřelec se zapsal do dějin filmů jako jedna z nejikoničtějších a nejvíce vlivných monster ságy. Tato série, která začala jako horor o přežití na kosmické lodi, se rozvinula do komplexního univerza, jež zkoumá existenciální otázky i čistou hrůzu z mimozemské hrozby.
Zdroj: Bloody disgusting, IMDB, Reddit, IGN, ČSFD