Krátce před oficiálním představením jsme měli možnost si osahat a zběžně vyzkoušet všechny nově uvedené produkty, na plnohodnotnou recenzi nám ale tato zařízení začnou přicházet v nejbližší době. Novinky ve všech případech představují menší nebo středně zásadní inovaci stávajících řad, ale přesto stojí zato se na ně alespoň krátce podívat předtím, než je budeme mít k dispozici na dlouhodobější test.
Skládací telefony: Flip s velkou novinkou, Fold je drobně upravený
Ačkoliv se tradičně z obou řad skládacích telefonů Samsung větší pozornost věnuje většímu modelu Galaxy Z Fold, podívejme se nejprve na menší a spíše designový Flip. Ten ve své čtvrté generaci dostává výkonnější 4nm procesor Snapdragon 8+ Gen1 (Flip 3 je osazen Snapdragonem 888), větší 3 700mAh baterii (předchozí verze má 3 300mAh baterii), odolnější sklo Gorilla Glass Victus+, lepší 12Mpx fotoaparát s větším snímačem a o něco úspornější displej s obnovovací frekvencí 1-120 Hz (Flip 3 má 10-120 Hz). Tělo telefonu je ve složeném stavu o pár milimetrů menší a hlavně na zadní straně přibyl vedle objektivů hlavního fotoaparátu použitelný sekundární displej se zprávami a notifikacemi, včetně možnosti na ně odpovídat.
Samsung Galaxy Flip 4, foto: Chip
Flip 4 má v otevřeném stavu 6.7” Dynamic AMOLED displej s velmi jemným rozlišením 2 640 x 1080 bodů a již zmíněnou variabilní obnovovací frekvencí v rozmezí od jednoho do 120 Hz, k němu ale přibyl lepší informační displej s 1.9” Super AMOLED displejem, který je praktický pro rychlé zjištění času, obsahu zpráv a notifikací, ale využít jej lze i pro náhled při fotografování selfie snímků hlavní kamerou. Telefon dostal jedno nové barevné provedení a nově i lesklé kovové rámečky (u Flipu 3 jsou matné). Rozměry složeného Flipu 4 se zmenšily na 71,9 x 84.9 x 15.9-17.1 mm a hmotnost činí 187 gramů. Cena telefonu Galaxy Z Flip 4 se bude pohybovat od 27 499 Kč za verzi 8/128 GB, přes 28 999 Kč za 8/256 GB až po 31 999 Kč za variantu s 512GB úložištěm. V rámci předprodeje nabízí Samsung zajímavé možnosti slev za protivýkup starších telefonů s bonusem. Pokud se tak například někdo bude chtít zbavit průměrně opotřebeného 128GB iPhonu 13, může mít Flip 4 s výkupním bonusem za 6 890 Kč. Pokud vrátíte Galaxy A51, můžete Flip 4 získat za 21 190 Kč.
Samsung Watch 5 a Watch 5 Pro, foto: Chip
Nový procesor Snapdragon 8+ Gen1 dostal i Fold 4, který doznal i lehkých změn ohledně poměru stran, konkrétně je o 3.1 mm nižší a ve složeném stavu o 2,7 mm užší, v rozloženém stavu je pak o 3 mm širší, přičemž hmotnost zařízení se snížila o 8 gramů na celkových 263 gramů. Zásadní změny se týkají fotografické výbavy, kdy oproti loňskému modelu získal Fold 4 lepší hlavní snímač s 50MPx rozlišením a lepšími schopnostmi pro zachycování nočních snímků. Vylepšený je i zoomovací fotoaparát, který má v tomto případě trojnásobné optické přiblížení (až 30x hybridní). Zajímavá je i selfie kamera, která je lépe schovaná pod displej a na první pohled není téměř vidět. Vylepšení se dočkal i hlavní displej, který má mít u Foldu 4 vyšší svítivost na úrovni až 1 000 cd/m2 a obnovovací frekvenci od jednoho do 120 Hz. Přišla i řada softwarových vylepšení, z nichž nejviditelnější je panel aplikací, podobný “Task Baru” z Windows, který usnadňuje práci s větším množstvím otevřených aplikací.
Cenu nového Foldu 4 se budou pohybovat od 44 999 Kč za variantu 12/256 GB, přes 47 999 Kč za 12/512 GB až po 54 999 Kč za verzi s 12 GB RAM a 1TB úložištěm. I v tomto případě budou v rámci předprodeje platit slevy za odkup starších telefonů a stejně jako u Flipu 4 bude v ceně pojištění na jeden rok zdarma.
Samsung Watch 5 a Watch 5 Pro, foto: Chip
Galaxy Watch 5: odolnější a s delší výdrží
Chytré hodinky Galaxy Watch přijdou v páté generaci o ikonickou otočnou lunetu, ale zase dostanou nové senzory na snímání tělesných funkcí a dostanou vylepšené algoritmy pro analýzu kondice uživatelů. Zajímavé jsou v tomto ohledu analýzy spánku, které dokáží pomocí snadněji srozumitelných výsledků ohodnotit kvalitu spánku a také sledují mimo jiné i chrápání uživatele. Inovovaný snímač analyzující bioelektrickou impedanci dokáže změřit svalovou hmotu, i podíl tuku a vody v organismu, zajímavá je funkce měření pocení při sportu a analýza obnovy tepu po sportovních aktivitách.
Vyšší odolnost hodinkám přináší safírové sklo, které je o 60% odolnější vůči poškrábání, hodinky Watch 5 Pro navíc mají titanové tělo.Inovací prošel i pásek, který má nyní magnetický systém zapínání. Hodinky dostaly dále rychlejší bezdrátové dobíjení (za půl hodiny se nabijí na 45 %) a větší 590mAh baterii, která má vydržet na 80 hodin běžného provozu nebo na 20 hodin s aktivovaným GPS. Samsung také klade důraz na softwarové inovace, mezi nimiž můžeme zmínit například možnost vrátit se v případě ztráty orientace z trasy po stejných stopách. Samozřejmě nechybí nové ciferníky a náramky. Menší varianta s 40mm displejem bude stát 7 499 Kč, větší 44mm verze pak 8 199 Kč (LTE 9 499 Kč). Prémiový model Watch 5 Pro s titanovým sklem a několika unikátními funkcemi přijde na 11 999 Kč, resp. na 12 999 Kč ve verzi s LTE.
Samsung Buds2 Pro, foto: Chip
Galaxy Buds2 Pro: dva měniče a Hi-Res zvuk
Mezi představenými novinkami nás obzvláště zaujala TWS sluchátka Galaxy Buds2 Pro, která jsou vybavena duálními měniči a zvuk přenáší 24bitovým tokem. Pecky jsou přitom o 15 % menší a lehčí než předchozí model. Při praktické zkoušce nám v uších seděly výborně, a i když jsme si do nich nemohli pustit vlastní skladby, velice se nám líbil i produkovaný zvuk. O lepší potlačení okolních ruchů a kvalitu hlasové komunikace se starají čtyři mikrofony na každém sluchátku. Podle výrobce by tato sluchátka měla vydržet 5-8 hodin na jedno nabití (s ANC/bez ANC) a v kombinaci s kolébkou 18-29 hodin (s ANC/bez ANC). Příjemná je odolnost vůči vodě na úrovni IPX7, cena je stanovena na 5 699 Kč.
Samsung Buds2 Pro, foto: Chip