TWS sluchátka Technics patří mezi naprostou špičku. Za poslední dobu jsme měli možnost vyzkoušet zástupce všech tří řad, počínaje nejvyšším modelem EAH-AZ80 (test najdete zde), přes model EAH-AZ60M2 (test najdete zde) až po miniaturní sympatické TWS špunty EAH-AZ40M2 (test najdete zde). Zatímco dvě posledně jmenovaná sluchátka se již dočkala inovované verze M2 (Mark 2), nejvyšší EAH-AZ80 jen loni na podzim dostala novou atraktivní modrou barvu, ale bez zásadní aktualizace. Čekali jsme proto, že Technics uvede inovovanou variantu EAH-AZ80M2, ale místo ní přišel rovnou ještě vyšší model s označením AZ100.
Spousta inovací
Technics EAH-AZ100 vypadají na první pohled podobně jako model AZ80, dobíjecí kolébka má tvar typický pro ostatní modely TWS sluchátek Technics, ale v nové verzi se podařilo její hmotnost snížit, dokonce při prodloužení výdrže na baterii. Inovovaný je i tvar špuntů, které jsou namísto oválného tvaru spíše kruhová, zmizel výčnělek s mikrofonem pro vylepšení kvality hovorů, který bylo možné díky novému zvukovému čipu s AI vynechat. Zmenšení se dočkal i druhý mikrofon pro potlačení okolních ruchů, který našel místo na boku zvukové trubice. Samotné špunty jsou také o 10 procent menší a o 16 procent lehčí, hmotnost klesla z poměrně mohutných sedmi gramů na 5,9 gramu. Sluchátka s pouzdrem tak místo 60 gramů u modelu AZ80 váží 52 gramů.
Největší inovace se ale skrývá uvnitř samotných špuntů, které nově používají magnetické fluidní měniče (Magnetic Fluid Drivers) vyplněné magnetickou tekutinou, která minimalizuje vibrace měničů v basových frekvencích a výrazně kultivuje i střední a vyšší frekvence. Stejnou technologii používá Technics ve studiových drátových odposleších TZ700 s cenou okolo 40 000 Kč.
Sluchátka jsou také osazena novým zvukovým SoC čipem, který nahradil dva čipy z modelu AZ80 a nově využívá pro vylepšení kvality hovorů a potlačení okolních ruchů umělou inteligenci. Změny se dočkal i tvar zvukové trubice, která v novém modelu propouští více zvuku do sluchovodu a efektivně eliminuje zvukové ztráty. Sluchátka mají také nový harmonizér a předělanou akustickou komoru.
Inovací se dočkalo i aktivní adaptivní potlačení okolních ruchů, které lépe minimalizuje ruchy o frekvencích od 10 Hz do 1 000 Hz (hluk dopravy, lidské hlasy, zvířata a zpěv ptáků). Kvalita a intenzita potlačení okolních ruchů je zvláště znát během telefonních hovorů v hlučném prostředí, kde umělá inteligence filtruje okolní hluk a přenáší pouze lidský hlas.
Dobíjecí pouzdro a obsah balení
Nabíjecí pouzdro je, jak jsme již zmínili, o trochu menší a lehčí než u modelu AZ80, kvalita zpracování a použité materiály jsou stejné. Tělo pouzdra je kvůli možnosti bezdrátového dobíjení plastové, víko je kovové. Otevírání je snadné a jde to i jednou rukou, magnetický odpor při otevírání víka je menší než u AZ80, stejně jako je slabší i magnetické přichycení sluchátek v pouzdru. Sluchátka se tak snadno vyndavají a při zandavání se automaticky magneticky usadí. Pouzdro působí solidním dojmem, víko se nekývá. Na zadní straně je USB-C konektor pro napájení, ale sluchátka lze dobíjet i bezdrátově.
Součástí dodávky jsou kromě napájecího USB-C kabelu čtyři páry vložek do uší různé velikosti, které ale vzhledem k odlišné konstrukci nejsou kompatibilní s předchozími modely sluchátek. Nám nejlépe vyhovovaly ty nejmenší vložky, ovšem každý má jiné uši. S nejmenšími vložkami jsou sluchátka v uších pohodlná, k čemuž napomáhá i inovovaný tvar sluchátek. Sluchátka jsme mohli pohodlně nosit i víc hodin, což nebývá u TWS špuntů běžné. Sedí pevně i při běhu a díky voděodolnosti IPX4 je lze používat i v dešti.
Aplikace
Sluchátka Technics EAH-AZ100 jsme měli možnost testovat celý měsíc před oficiálním uvedením, takže jsme je museli spárovat s do uvedení neveřejnou verzí aplikace Technics Audio Connect 4.0.0 s firmwarem JNZ1ZB 1.010. Oficiální aplikace je ale stejná a nabízí shodné možnosti nastavení.
Možnosti nastavení sluchátek i zvuku jsou v aplikaci velmi bohaté, počínaje aktivací ANC a přizpůsobením jeho intenzity, přes vlastní přizpůsobení ovládacích dotykových plošek až po nastavení ekvalizéru.
ANC lze nejen vypnout nebo zapnout, ale lze i ručně nastavit intenzitu průchodnosoti okolních ruchů, případně (a to jsme používali nejčastěji) svěřit regulaci intenzity rušení okolních ruchů adaptivnímu systému, který se výboorně přizpůsobuje okolním podmínkám.
Dotykové ovládání pomocí plošek na obou sluchátkách lze vypnout i přizpůsobit, my jsme nakonec ale zůstali u defaultního nastavení, kde jedno ťuknutí znamená přerušení nebo spuštění přehrávání, dvojité poklepání na pravém sluchátku posune přehrávání o skladbu dopředu a trojité o skladbu dozadu. Na levém sluchátku ovládá dvojité a trojité poklepání hlasitost. Při delším podržení levého sluchátka se aktivuje digitální asistent, pravé pak přepíná mezi režimy ANC. Během telefonního hovoru slouží dotykové plošky pro přijímání a ukončení hovoru, pro regulaci hlasitosti a případně můžete i vypnout mikrofon.
V aplikaci dále můžete vypnout snímač přítomnosti sluchátek v uších, který je v základu nastaven tak, aby se reprodukce po vyjmutí jednoho nebo dvou sluchátek z ucha přerušila a pokud sluchátka do minuty vrátíte do ucha, tak se zase automaticky zapnula. Samozřejmě lze volit typ Bluetooth propojení sluchátek s telefonem. Specialitou sluchátek je možnost současného připojení až je třem zvukovým zdrojům (telefon, notebook, tablet), ovšem pokud dáváte přednost nejkvalitnějšímu přenosu LDAC (podporuje i SBC a AAC), tak lze sluchátka spojit pouze s jedním zařízením. V režimu přenosu přes LE Audio lze spojit zařízení tři, posílat stejnou hudbu do více sluchátek, zvyšuje se dosah a snižuje se latence.
Ekvalizér je osmipásmový a apliakce umožňuje vytvoření tří uživatelských profilů. Jinak jsou zde přednastavené profily Bass, SuperBass, Vocal, Treble a Dynamic.
Kvalita reprodukce
A teď už se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, tedy kvalitě zvuku. Byli jsme hodně zvědaví na to, jak se nové technologie, hlavně pak magnetické fluidní měniče, projeví na kvalitě reprodukce, protože už stávající sluchátka AZ80 byla sama o sobě vynikající. Jak se ukázalo, i perfektní zvuk lze ale ještě vylepšit.
Jednoduše řečeno, hrají sluchátka Technics EAH-AZ100 naprosto skvěle, momentálně si troufáme tvrdit, že mají celkově nejlepší zvuk ze všech doposud námi testovaných TWS a stejně tak špičkový je i výkon ANC.
Magnetické fluidní měniče se obzvláště pozitivně projevují při reprodukci basových frekvencí, které jsou perfektně plynulé a kulaté, ale zároveň dostatečně detailní a přirozené. Tato sluchátka mají basy opravdu parádní, přitom nejsou přehnaně intenzivní, zkrátka znějí tak, jak je vytvořili ve studiu. S lehkostí a bravurou sluchátka zvládají i nejnáročnější basové partie, přitom se přesně pohybují na správné linii mezi intenzitou a přesností.
Poslech alb Popular Problems od Leonarda Cohena nebo Graceland od Paula Simona je v podání AZ100 naprostou lahůdkou. Nadšeni jsme byli detailní a naprosto perfektní srozumitelností hlasů, díky které je skvěle rozumět zpívaným textům.
Sluchátka ale neexcelují jen v hloubkách, naprosto přirozenou autoritu v kombinací s přesností a detailností projevují i ve středech nebo výškách. Celkový dojem z reprodukce je vynikající, sluchátka kombinují detailnost hlasů s přirozenou provázaností nástrojů a vše do sebe správně zapadá. Zvuk nástrojů dokáže být jak barevný, tak kovově studený, jak je třeba.
Během měsíčního používání jsme si ale upravili ekvalizér tak, abychom trochu více posílili výšky, které se v základním rovném ekvalizéru zdají trochu upozaděné, to je drobnost, která se dá snadno upravit podle preferencí posluchače.
Celkově jsme byli zvukem sluchátek nadšeni, nová generace magnetických fluidních měničů je jednou z nejzásadnějších inovací v segmentu TWS zařízení a přináší jasně slyšitelné výsledky.
Adaptivní potlačení okolních ruchů
Hodně lidí si TWS sluchátka pořizuje spíše než pro poslech hudby kvůli tichu, které produkuje systém ANC. Technics AZ100 excelují i v tomto ohledu a naprosto se vyrovnají nejlepšímu potlačení ruchů Sony WF-1000XM5 nebo Jabra Elite 10 Gen 2. V tomto ohledu je zlepšení oproti předchozím modelům jasně znát.
Technics AZ100 kombinují několik prostředků pro potlačení okolních ruchů. Počínaje propracovaným tvarem sluchátek, která zabraňují fyzickému průchodu okolního zvuku do zvukovodu, přes systém ruchových mikrofonů, až po využití umělé inteligence umístěné do zvukového procesoru. Pasivní odhlučnění je velmi dobré a pokud v aplikaci zapnete ANC na maximum, budete se po ulici procházet v naprostém, až nepřirozeném a nebezpečném tichu. To samé platí i pro cesty v dopravních prostředcích.
Spíše proto doporučujeme intenzitu ANC trochu snížit, nebo ještě radši ji svěřit automatice adaptivního potlačení okolních ruchů, která se přizpůsobuje okolnímu prostředí a umí (pokud chcete) propouštět varovné signály nebo hlasy.
Nejlépe ale funguje umělá inteligence při hovorech v hlučném prostředí. Sluchátka umí rozpoznat frekvence lidského hlasu a ty odfiltrují od šumu nebo dokonce hukotu na pozadí. Díky tomu je hovor čistý a srozumitelný i v případě, že telefonujete z hlučného nádraží nebo rozjařené restaurace. Sluchátka si také výborně poradí s rušivým větrem.
Výdrž na baterii
Přes poměrně značné snížení hmotnosti se výdrž sluchátek na baterii prodloužila. Zatímco model AZ80 zvládl s aktivovaným ANC něco málo přes osm hodin, nová AZ100 dokáží s aktivovaným ANC na jedno nabití hrát třináct a půl hodiny, pokud ANC vypneme, vydrží hrát téměř 17 hodin.
Baterie v pouzdru dokáže sluchátka dobít dvakrát a celkem tak lze počítat s 40 hodinami reprodukce s aktivovaným ANC nebo 58 hodinami přehrávání bez ANC. To jsou s ohledem na kvalitu zvuku i ANC, hmotnost sluchátek a rozměry pouzdra vynikající výsledky. My jsme sluchátka poslouchali celý měsíc, někdy hodinu denně, někdy několik hodin, někdy jsme je ale nezapnuli a dobíjeli a vše zvládla na jediné nabití.
Dobíjení je rychlé a přes USB-C kabel zabere dvě hodiny, při bezdrátovém dobíjení se energie pouzda i sluchátek doplní za cca tři hodiny. Po 15 minutách dobíjení zvládnou sluchátka přehrávat hudbu šest hodin.
Shrnutí
Technics EAH-AZ100 patří zvukově k naprosté špičce TWS sluchátek a zasloužily si od nás nejvyšší hodnocení. Perfektní je i kvalita a možnosti nastavení ANC včetně využití umělé inteligence pro filtrování ruchů při telefonních hovorech. Výdrž sluchátek na baterii je s ohledem na nízkou hmotnost výborná a v uších vydrží při správné volbě vložek bez bolesti i několik hodin.
Sluchátka jsme testovali před zveřejněním české doporučené ceny, ovšem podle výrobce by se měly prodávat za stejnou zaváděcí cenu jako model EAH-AZ80, tedy za cca 7 500 Kč. Cena to sice není nízká, ale s ohledem na špičkové zpracování, kvalitu reprodukce i ANC a bohatou výbavu i výdrž zcela adekvátní.
Technická data
Technics EAH-AZ100
Typ sluchátek | True Wireless, intraaurální | |
|
||
Připojení | Bluetooth 5.4 LE (SBC, AAC, LDAC) | |
|
||
Frekv. rozsah | 20 - 40 000 Hz | |
|
||
Výbava | ANC, USB-C, bezdrátové dobíjení, IPX4 | |
|
||
Výdrž na baterii (bez ANC) | 16:53 h:m / 57:56 h:m | |
|
||
Výdrž na baterii (s ANC) | 13:40 h:m / 40:37 h:m | |
|
||
Délka nabíjení | 138 minut | |
|
||
Hmotnost (sluchátka / v krabičce) | 2x 5,9 g / 52 g | |
|
||
Kvalita zvuku | 1,0 | |
|
||
Mobilita | 1,1 | |
|
||
Výbava a komfort | 1,1 | |
|
||
Cena | cca 7 590 Kč | |
|
||