Aktualizace přináší čtrnáct nových funkcí: některé vyřazuje jako zastaralé
Kali Linux je linuxová distribuce, která s sebou přináší kolem šesti set menších programů. Jsou zaměřeny především na testování bezpečnosti ostatních systémů. Proto má tento Linux také přízvisko "hackerský".
Jako nástupce bezpečnostních distribucí BackTrack už Kali Linux není založen na Ubuntu, ale na Debianu. Pokud byste Kali používali v otevřených kancelářích, kde by vám bylo vidět na monitor či displej laptopu, a nechtěli vzbuzovat pozornost anebo podezření, vývojáři nabízejí režim Kali Undercover. Systému propůjčuje vzhled podobný Windows 10.
Distribuci lze použít také k obnově ztracených dat, kontrole potenciálních zranitelností sítě Wi-Fi nebo ke kontrole zabezpečení hesel. Kali ale zvládne hesla i prolamovat a špehovat Wi-Fi sítě.
Verze 2024.4 znamená konec podpory 32bitové architektury CPU
Spolu s nejnovější aktualizací Kali na verzi 2024.4 se toho v systému hodně změnilo. Nyní je k dispozici nová standardní verze s Pythonem 3.12. Do budoucna to znamená, že stahování balíčků třetích stran prostřednictví pip už nebude povoleno a setkáte se s výslovným odmítnutím.
Jako alternativa se nyní doporučuje pipx. Nabízí podobné uživatelské prostředí jako předchozí pip, řeší ale problém nedostatečné izolace při instalaci balíčků.
Dalším zajímavým prvkem aktualizace je konec podpory 32bitové architektury procesorů i386. Do budoucna už pro tuto platformu nebudou vytvářeny žádné obrazy systému, ani nebudou uvolňovány sestavy, které by ji podporovaly.
Mohlo by vás zajímat
Okamžitý konec s i386 to ale neznamená. Jádro a image pro i386 jsou sice pryč, ale balíčky pro i386 z repozitáře odstraněny nejsou. Stále tedy bude možné spouštět programy pro i386 na 64bitovém systému: buď přímo prostřednictvím správce balíčků nebo přes Docker.
Z dalších zajímavostí nejnovější verze Kali bychom upozornili především na tyto:
- úpravy systému lze provádět přímo v softwaru Raspberry Pi Imager,
- klíče DSA v OpenSSH jsou konečně zbytečné,
- Gnome 47 nabízí podporu pro přizpůsobení barev vzhledu systému,
- vývojáři přidali do systému 14 nových nástrojů, které usnadňují provádění různých úloh. Jde především o rozšiřování práv, rozpoznávání domén a forenzní analýzy.
Chystáte se Kali Linux vyzkoušet nebo jej rovnou využívat? Jaké budou první kroky
Než začnete bezpečnostní nástroje Kali Linuxu používat, vyplatí se systém přizpůsobit vlastním potřebám. Postranní panel na levé straně obrazovky se zobrazí automaticky poté, co najedete myší na její okraj. Stejně rychle ale i zmizí. Pokud by vám toto chování vadilo, můžete jej vypnout pomocí ladícího nástroje "gnome-tweaks".
Pokud si chcete systém vyzkoušet v "live" režimu bez nutnosti instalace, přihlaste se pod uživatelským jménem "kali" a heslem "kali". V případě, kdy byste potřebovali administrátorská práva, všechny možnosti budete mít k dispozici ve skupině "sudo".
Mohlo by vás zajímat
Vhodný pro bezpečnostní experty a výzkumníky
Kali Linux je specializovaná distribuce Linuxu, která je určena především pro bezpečnostní experty. Ti v ní najdou předinstalované všechny důležité bezpečnostní nástroje a mohou je použít k vyhledávání zranitelností i jejich testování.
Systém ocení i zájemci o problematiku bezpečnosti z řad soukromých uživatelů. Těm Kali může nabídnout spoustu nástrojů pro detekci a analýzu různých bezpečnostních aspektů ostatních systémů a jiného softwaru. Systém se používá snadno, ale integrované bezpečnostní nástroje přeci jen vyžadují jistý vhled do problematiky etického hackingu.
Zdroj: Kali Linux, Bleeping Computer