Úzké místo je problematická část počítače, která omezuje jeho celkový výkon. Úzká místa vznikají, když jedna hardwarová součást počítače nedokáže držet krok s těmi ostatními. Obvykle se jedná o CPU nebo grafiku. Všechny ostatní součásti pak nemohou využít svůj plný výkon, protože jsou zpomaleny tímto úzkým místem.
Příkladem úzkého místa je systém s nejnovější grafickou kartou a starším procesorem. Grafická karta dokáže vypočítat pouze tolik dat, kolik jich procesor poskytne. Pokud je tedy procesor mnohem pomalejší, grafická karta nikdy nebude schopna využít svůj plný výkon.
Kde jde z tlustých do tenkých?
Úzkým místům byste se na svém počítači měli pochopitelně vyhnout. K tomu však potřebujete vědět, které komponenty by mohly ty ostatní zdržovat. Pomocí takzvaných kalkulaček úzkých míst (Bottleneck calculator) je však lze snadno a rychle zjistit, a vyhnout se tak chybám při nákupu a sestavování počítače.
Do kalkulačky zadáte procesor, grafiku a rozlišení monitoru. Poté klikněte na "Proceed to calculation". Rozlišují se úzká místa grafické karty a úzká místa procesoru. V případě že je úzkých místem grafická karta, podává procesor větší výkon než grafika. To obvykle není tak problematické jako v opačném případě. Tyto kalkulačky úzkých míst porovnávají zadané komponenty s databází a poté vám poskytnou procentní hodnotu toho, která část představuje úzké místo.
Co dělat, když má váš počítač úzké hrdlo?
Pokud je úzké hrdlo pod 10 %, tak vás to příliš trápit nemusí. Tyto hodnoty jsou zanedbatelné. Při hodnotách nad 20 procent byste měli zvážit, zda váš počítač nemá problémy s výkonem, a případně vyměnit zpomalující komponentu za lepší.
Kalkulátor vám nejen řekne, kde úzké místo je, ale také, jak problém nejlépe vyřešíte. Například doporučí výkonnější procesor, nebo snížení rozlišení monitoru. Pokud neumíte anglicky, nechte si stránku přeložit podle našeho návodu.
Zdroj: PC builds